Kostry se u Dobronína nenašly, pátrání bude pokračovat

Mediafax
7. 4. 2011 15:45
Policie o dalším postupu rozhodne koncem dubna
O dalším postupu se rozhodne 20. dubna.
O dalším postupu se rozhodne 20. dubna. | Foto: Ludvík Hradilek

Dobronín (Jihlavsko) - Policie už má k dispozici výsledky průzkumu lokality u železničního viaduktu v Dobroníně, kde by podle svědectví pozůstalých mohly ležet další ostatky německých obyvatel obce, zavražděných 19. května 1945.

Hrob s 13 těly byl už loni v srpnu objeven na louce Budínka u Dobronína. Nález tehdy rozjel vyšetřování 65 let starého případu.

Policie nechala kosti vyzvednout z hromadného hrobu a předala je na expertizu kriminalistickému ústavu v Praze. Ten nyní zjišťuje, komu ostatky patřily. Výsledky ale zatím nejsou známy, čeká se na analýzy vzorků DNA německých pozůstalých obětí údajného masakru.

Podle svědectví by ale obětí mělo být až patnáct, minimálně dvě těla byla podle pozůstalých pochována u železničního viaduktu přímo v Dobroníně, který je na cestě k Budínce.

Policisté proto ve spolupráci s archeology Masarykovy univerzity v Brně před dvěma týdny provedli podrobný průzkum lokality georadarem. Výsledky policisté obdrželi až nyní.

"Výsledky tohoto zkoumání však s ohledem na celou řadu rušivých, zejména stavebních vlivů, jednoznačně neprokázaly výskyt pozemních anomálií tak, aby bylo možné přesně určit místo, kde by se měly nacházet další možné oběti poválečných událostí to roku 1945," řekla mluvčí krajských policistů Dana Čírtková.

Podle ní to ale neznamená, že pátrání na místě skončilo. "Policie bude dál s touto lokalitou pracovat. O dalším postupu bude po provedení dalších úkonů rozhodnuto do 20. dubna," dodala.

Pokud se prokáže, že ostatky nalezené na Budínce patří pohřešovaným Němcům, budou pochovány do společného hrobu na hřbitově v Dobroníně. Hrob bude navíc opatřen náhrobkem se jmény potvrzených obětí. Už v polovině března o tom rozhodlo zastupitelstvo Dobronína.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Saská kontrarozvědka označila protiimigrační hnutí Pegida za extremistické

Saský Zemský úřad pro ochranu ústavy (LfV), který v této německé spolkové zemi plní funkci regionální kontrarozvědky, nově považuje protiimigrační a protiislámské hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) za extremistické. V pátek to oznámil šéf saské LfV Dirk-Martin Christian. Pro hnutí Pegida a její představitele nové hodnocení znamená, že se dostávají do hledáčku tajných služeb. Pegida vznikla v Sasku, které je její baštou, postupně se rozšířila i do dalších spolkových zemí, ale její popularita v posledních letech výrazně poklesla.

Saská kontrarozvědka uvádí, že Pegida vykazuje radikální úsilí a že v průběhu let se rozvinula z protestního v protiústavní hnutí. "Tím, že Pegida poskytuje známým pravicovým radikálům veřejnou agitační platformu, aby mohli šířit protiústavní názory a ideologie, funguje toto hnutí jako jakési propojení mezi extremisty a neextremisty," řekl Christian. To pak podle něj vede k posouvání hranic mezi demokratickými a radikálními postoji.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Z hokejové reprezentace vypadli Mozík, Najman a Kousal, dva hráči tým doplní

Z kádru hokejové reprezentace připravující se na mistrovství světa v Rize vypadli obránce Vojtěch Mozík a útočníci Ondřej Najman s Pavlem Kousalem. Na dalším srazu v neděli tým naopak doplní obránce Michal Moravčík a útočník Jiří Smejkal z finského celku Tappara Tampere.

před 49 minutami

Cena mědi vystoupila na rekord. Tuna je za více než 10 300 dolarů

Cena mědi se v pátek vyšplhala na rekord, kolem poledne se připisovala 2,3 procenta na 10 325 dolarů (220 000 Kč) za tunu. Překonala tak předchozí rekord 10 190 USD z roku 2011. Za růstem ceny stojí poptávka ze strany spekulantů a průmyslových podniků, kterou podpořily příznivé údaje o vývoji ekonomiky, informovala agentura Reuters. Od loňského března, kdy poptávku zasáhl příchod koronavirové krize, se cena této důležité průmyslové komodity zvýšila už asi o 135 procent.

"Hráče v tomto odvětví zasáhla panika, protože nabídka je omezená," upozornil analytik Gianclaudio Torlizzi z milánské poradenské společnosti T-Commodity. "Jakmile se však úroveň zásob v průmyslových skladech začne stabilizovat, měla by se otevřít cesta k určitému (cenovému) poklesu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy