Poctivý nálezce pokladu u Humpolce dostane od kraje půlmilionovou odměnu

ČTK ČTK
12. 7. 2016 13:10
Bezmála pět set tisíc korun si odnese nálezce pokladu, který objevil minulý rok nedaleko Horních Rápotic na Pelhřimovsku. Tři stovky zlatých a stříbrných mincí mají hodnotu necelých tří set tisíc korun, jejich hodnota na sběratelském trhu se však pohybuje okolo tří milionů a jejich kulturně historická cena je bezmála deset milionů korun. Nálezce tak dostane odměnu daleko vyšší, než jaká by mu náležela ze zákona. Radní Vysočiny se tak rozhodli proto, aby motivovali další nálezce k odevzdání pokladu, a pamětihodnosti tak nekončily na černém trhu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Jihlava - Poctivý nálezce více než tří set zlatých a stříbrných mincí z doby třicetileté války by měl dostat za objevení pokladu téměř půlmilionovou odměnu. Mince objevil nálezce loni poblíž Horních Rápotic u Humpolce na Pelhřimovsku. Kromě částky, která vyplývá ze zákona, krajští radní na Vysočině rozhodli zvýšit odměnu o podíl z kulturně historické ceny nálezu. O celkové odměně pro nálezce rozhodnou definitivně krajští zastupitelé 13. září. Novinářům to řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD).

S odvoláním na odborný posudek Puncovního úřadu Novotný uvedl, že hodnota pokladu je 291 669 korun. Dále se podle něj hodnotí i cena na sběratelském trhu, která přesahuje tři miliony korun, a pak také kulturně historická cena, která se v současnosti vzhledem ke struktuře nalezených mincí pohybuje kolem 9,5 milionu korun. "Máme zájem na tom, aby nálezci podobných pokladů byli náležitě oceněni nad rámec zákonných nároků, aby hodnotné nálezy nekončily například na černém trhu," řekl Novotný.

Mince uložené v keramické nádobě našel nálezce v lese na okraji pole u Horních Rápotic. Nalezený poklad obsahoval 341 mincí, z toho 55 zlatých. Mince pocházejí z období třicetileté války. Nejstarší jsou z druhé poloviny 16. století, většina jich byla ražena v první polovině 17. století. V pokladu jsou zastoupeny mince holandské, španělské, rakouské a polské, jsou mezi nimi také mince ze Sedmihradska a z Osmanské říše z území Egypta.

Kromě historické ceny je podle ředitele havlíčkobrodského Muzea Vysočiny Jiřího Jedličky unikátní zejména skutečnost, že poctivý nálezce poklad předal muzeu. "Předpokládáme, že 90 procent podobných nálezů lidé neodevzdají," řekl Jedlička už dříve.

Podle jedné z hypotéz mohl být vlastníkem mincí měšťan nebo obchodník se suknem z Humpolce, jenž nechtěl mít peníze v neklidné době třicetileté války uložené doma. Muzeum chce podle Jedličky ve spolupráci s krajskou knihovnou požádat veřejnost, aby zkusila vymyslet příběh osvětlující původ pokladu.

 

Právě se děje

Další zprávy