Bažina vydala vědcům dva tisíce let staré máslo. Teoreticky je pořád k jídlu

Martin Ehl Martin Ehl
15. 6. 2016 21:04
V Irsku našli desetikilogramovou, 2000 let starou hroudu másla. Uchovanou v bažině. Máslem a mléčnými výrobky se kdysi platilo, je možné, že jde i o dar bohům. Podobný nález není až tak výjimečný, v Irsku a Skotsku jich jsou stovky.
Ilustrační máslo.
Ilustrační máslo. | Foto: Thinkstock

Dublin - Váží to zhruba deset kilogramů, leželo to dva tisíce let v irské bažině a přinejmenším technicky je to pořád k jídlu.

Kus starého másla, který našel irský farmář před dvěma týdny, po prouzkoumání odborníci označili za "technicky jedlý", napsal server qz.com.

"Voní to pořád jako máslo, a i když jsem to nechutnala, tak z mých rukou byla cítit silná vůně másla poté, co jsem to prohlížela," tvrdí Savina Donohoeová, kurátorka muzea v Cavan County, kde se ojedinělý nález našel.

Podle některých expertů je vůně přirovnatelná k hodně vyzrálému sýru.

Pět metrů hluboko

Hrouda másla ležela v hloubce zhruba pět metrů a nyní je u konzervátorů Národního irského muzea. "Teoreticky je pořád k jídlu, ale nedoporučovali bychom to," řekl listu Irish Times Andy Halpin z národního muzea.

S nízkou teplotou, nízkou úrovní kyslíku a vysokou kyselostí je bažina ideální přirozenou ledničkou.

Historici připomínají, že máslo bylo kdysi znakem bohatství a mléčnými výrobky se platily daně nebo pronájmy. Proto je možné, že si někdo tento pěkný kousek schoval do bažiny vlastně jako poklad.

Podle Donohoeové je možné odvodit, že máslo bylo do bažiny vloženo zřejmě jako náboženská oběť, a to proto, že nebylo v žádném ochranném obalu. Podobné bažiny totiž kdysi byly záhadná a těžko dostupná místa.

Podobné nálezy nejsou úplně výjimečné. V Irsku a ve Skotsku se jich dosud našlo kolem čtyř stovek a největší nález podobného druhu je starý tři roky. Tehdy v irském okrese Offaly našli asi čtyřicet kilogramů másla v sudu. Odhadované stáří bylo 5000 let.

 

Právě se děje

Další zprávy