Do Zlaté Koruny se po 78 letech vrací vzácný obraz Madony. Má zázračnou moc, věří lidé

ČTK ČTK
13. 4. 2016 12:54
Obraz Madony zlatokorunské se po 78 letech vrací do kláštera ve Zlaté Koruně na Českokrumlovsku. Gotický deskový obraz má podle věřících zázračnou moc. Dílo v roce 1938 představitelé kláštera odvezli kvůli obavám z německé armády. Bez poškození přežil druhou světovou válku i komunistický režim. V devadesátých letech byl navrácen církvi, ale jeho návrat na jih Čech se odkládal. Od dubna do října bude každou neděli od 8:00 do 9:00 hodin kaple s obrazem volně přístupná k rozjímání.
Obraz Madony zlatokorunské má nevyčíslítelnou hodnotu.
Obraz Madony zlatokorunské má nevyčíslítelnou hodnotu. | Foto: ČTK

Zlatá Koruna (Českokrumlovsko) - Do kláštera ve Zlaté Koruně se po 78 letech vrátil gotický deskový obraz Madona zlatokorunská. Jeho hodnota je podle památkářů nevyčíslitelná. Veřejnost ho poprvé uvidí v neděli 17. dubna. Zástupci Národního památkového ústavu (NPÚ) v Českých Budějovicích to ve středu uvedli na tiskové konferenci v klášteře Zlatá Koruna na Českokrumlovsku. Klášter má NPÚ ve správě.

"Jde o velice zvláštní obraz, kterému říkáme zázračný. Věřící jsou přesvědčeni o tom, že modlitba, jež je pronesena v jeho blízkosti, má zvláštní moc a donese se přímo k Panně Marii, která je na obraze. Ta je největší přímluvkyní u Pána Boha," řekl bývalý kastelán ve Zlaté Koruně Zdeněk Troup, hlavní iniciátor návratu obrazu. Podle něj je dílo svou uměleckou hodnotou srovnatelné s obrazem Madony z Veveří. Obraz je umístěný ve zrekonstruované opatské kapli. Ve speciálním režimu bude přístupný návštěvníkům kláštera.

Obraz byl namalovaný mezi lety 1410 až 1420 pravděpodobně v pražské dílně. Památkáři přesto zcela nevylučují, že vznikl na jihu Čech. "Je pravděpodobné, že deska byla pořízena přímo pro cisterciácký klášter, kde plnila funkci matky ochránkyně konventu," uvedl Roman Lavička, odborník na restaurování a památkář. Pannu Marii chovali cisterciáci ve velké úctě jako svou hlavní patronku.

Obraz byl i za komunismu pod ochranou expertů

Obraz byl léta uchováván jako součást klášterních pokladů. V dubnu 1938 jej představitelé kláštera odvezli kvůli obavám z hitlerovského Německa. "Obraz se tak domů vrátí přesně po 78 letech," uvedl ředitel NPÚ České Budějovice Petr Pavelec.

Dílo bez poškození přežilo druhou světovou válku i komunistický režim, který řadu církevních předmětů zlikvidoval. "Zlatokorunský obraz patřil k těm mimořádným artefaktům, které byly i za komunistické diktatury pod ochranou expertů uměnovědních oborů. Dostalo se mu tak odpovídajících podmínek pro uchovávání i náležité odborné péče. Po léta byl vystaven jako součást expozic starého umění Národní galerie v Praze," řekl Troup.

V devadesátých letech byl obraz navrácen církvi, ale jeho návrat na jih Čech se odkládal. "V té době byl zapůjčený do kláštera ve Vyšším Brodě. Po dlouhých jednáních a díky zásadnímu přispění bývalého českobudějovického biskupa Jiřího Paďoura se podařilo dospět k dohodě," uvedla současná kastelánka kláštera Lenka Tondlová.

Obraz bude ve Zlaté Koruně veřejnosti přístupný denně ve stanovené časy, zpravidla čtvrt hodiny před zahájením prohlídky na hlavní prohlídkové trase. Každou neděli od dubna do října bude od 8:00 do 9:00 kaple volně přístupná k rozjímání.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy