Pelhřimovské muzeum má průvodce do chytrých telefonů

ČTK ČTK
9. 12. 2011 20:35
Nahraná data si pak lidé odnesou i domů, kde si je mohou v klidu prohlédnout
Nahraná data si pak lidé odnesou i domů, kde si je mohou v klidu prohlédnout (ilustrační foto).
Nahraná data si pak lidé odnesou i domů, kde si je mohou v klidu prohlédnout (ilustrační foto). | Foto: Aktuálně.cz

Pelhřimov - Pelhřimovské Muzeum Vysočiny nabízí od pátku návštěvníkům prohlídku s využitím elektronického multimediálního průvodce.

Projekt Muzeum 4U využívá tchajwanskou technologii, která v kombinaci s inteligentními telefony nebo zapůjčeným přehrávačem představuje podle krajského radního Tomáše Škaryda zlom v přístupu k návštěvníkovi a jeho informovanosti.

"Člověk přijde se svým chytrým telefonem do muzea, kde si stáhne nebo on-line přijme data, která mu umožní získat podrobnější informace o exponátech buď v psané, nebo mluvené formě. Zároveň se může podívat i na obrazové záznamy," popsal ředitel muzea Oldřich Hájek.

Všechna nahraná data si lidé ve svých telefonech odnesou i domů, kde si je budou moci znovu prohlédnout v klidu.

Muzeum využívá tuto technologii jako první v republice

Návštěvníci s vlastním chytrým telefonem mohli podle Hájka multimediálního průvodce vyzkoušet už v pátek. Od úterý budou pracovníci muzea připraveni návštěvníkům pomoci, případně zapůjčit potřebné zařízení.

K dispozici jsou textová, obrazová, audio a video data popisující danou expozici kromě češtiny v pěti jazykových mutacích. Část informací mohou podle Hájka návštěvníci přijímat také v mezinárodní znakové řeči.

Podle Škaryda je Muzeum Vysočiny v Pelhřimově prvním v Česku, které technologii průvodce po vzoru tchajwanského projektu uvedlo do praxe.

Multimediální průvodce je schopen spolehlivě zajistit výklad v rozsahu více než 1,5 hodiny v každém jazyce. To podle Hájka představuje celkem devět hodin hlasových souborů a devět desítek stran průběžného textu. Náklady na projekt Muzeum 4U ve výši téměř dvou milionů korun uhradil ze svého rozpočtu kraj. Zahrnují zpracování všech textových i obrazových podkladů včetně jejich překladů.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají.Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy