Android 4.0 přináší komplexní zlepšení

Adam Fiala
8. 12. 2011 7:35
Nová verze Androidu se sjednocuje pro mobily a tablety a přináší sympatické uživatelské prostředí
Android 4.0 Ice Cream Sandwich
Android 4.0 Ice Cream Sandwich | Foto: Google

Google vypustil do světa novou verzi operačního systému Android 4.0. Pod názvem Ice Cream Sandwich se skrývá sjednotitel, který bude funkční a přehledný na chytrých telefonech i tabletech. Zahraniční recenze jsou veskrze pozitivní, přestože drobné mouchy se vyskytují vždy a všude. Uživatelský zážitek z nového prostředí a aplikací to však bohatě vyvažuje. Objeví se na většině nově příchozích (Galaxy Nexus), u některých, jako je LG Optimus 2X nebo Motorola Droid Razr, se vyskytne během příštích měsíců.

Nebudeme chodit kolem horké kaše a řekneme to na rovinu: Ice Cream Sandwich je krokem kupředu, po kterém Android hlasitě volal. Je propracovanější, rychlejší a mnohem intuitivnější než kdy dřív. Mělo by se zatleskat Googlu, že dokázal zlepšit už tak dost slušný systém. Google také nabídl kontrolu dat - můžete nastavit hranici, kolik dat může telefon využít. Doplňují to varování a aktuální zprávy o tom, které aplikace jsou největší žrouti. Přesně tento způsob uvažování si majitelé smartphonů zamilují. Celkový vzhled a dojem z Androidu se nese v duchu zefektivnění, a to je v našich očích hlavní plus." Gareth Beavis, TechRadar.com

Jestliže se chcete přít a tvrdit, že ICS není největším zlepšením platformy Android od jejího zrození, pak se připravte, že prohrajete. Není to jen kvůli počtu nově zařazených aplikací pro 4.0, ale už změny v uživatelském prostředí berou dech. Je to moderní a osvěžující a uživatelská zkušenost je kultivovanější než u minulých verzí. Ovšem myslíme, že nově příchozí budou mobilu se systémem od Googlu vyčítat, že není tak intuitivní jako konkurence. Ovšem ti, co mají technologický přehled a baží po energii, už s Androidem vyrostli v minulosti a stěžovat si budou stěží. Samozřejmě nic není dokonalé a některé z novinek stalé vypadají jak ve fázi beta (díváme se na tebe, aplikace Face Unlock)." Brad Molen, Engadget.com

Shrňme si to. Mezi pozitiva patří zcela nové a velmi elegantní uživatelské prostředí. Dále rychlejší internetový prohlížeč, skvělé provedení nového adresáře a fakt, že sjednocuje operační systémy mobilů a tabletů. Mezi negativa se řadí, že Android 4.0 nezobrazuje Adobe Flash. Při prohlížení internetu tak na stránkách sem tam něco chybí, protože plug-in nefunguje a Adobe přislíbilo funkční verzi do konce roku. Možná, že za dva roky už Flash (Adobe zastavuje vývoj) nebude užitečnou výbavou mobilů, ale teď je. Krom toho se příliš nevyvedla integrace sociální sítě Facebook (nehezká roztržka Googlu a FB nejspíš zapříčinila, že nelze sloučit kontakty z FB s adresářem a nezapojíte ho ani do komunikačních aplikací). Některé z aplikací pak nejsou s novým systémem kompatibilní." Sascha Segan, PCMag.com

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy