O místě hrobu obětí z Budínky hlasují místní v anketě

ČTK ČTK
6. 1. 2012 16:41
Rozhodne se tak o dalším osudu ostatků údajných německých obětí poválečného masakru
Takto vypadá Dobronín mnoho let po údajném masakru.
Takto vypadá Dobronín mnoho let po údajném masakru. | Foto: Ludvík Hradilek

Ždírec (Jihlavsko) - Lidé ve Ždírci se mohou v anketě vyjádřit, zda souhlasí s tím, aby byly na místním hřbitově pochovány do společného hrobu ostatky německých obětí údajného poválečného masakru. Ten se měl odehrát na louce Budínka v sousedním Dobroníně. 

Na ždírecké zastupitele se s touto žádostí obrátil zástupce německé strany Johann Niebler.

Rozhodli se dát slovo všem obyvatelům obce. Výsledky ankety by měly být známé na únorovém jednání zastupitelstva, informovala páteční Mladá fronta Dnes.

V lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky, údajně Němců zavražděných na konci války revolučními gardami, vyzvednuty z masového hrobu předloni v srpnu. Podle antropologů tam byla zakopána těla nejméně 13 lidí. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami členy místních Revolučních gard.

Nic takového ale antropologové nepotvrdili. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy. Čeká se na výsledky testů DNA a jejich porovnání s geny možných potomků.

Některé z obětí podle deníku údajně pocházejí ze Ždírce. Zastupitelé se formou ankety rozhodli oslovit všechny dospělé obyvatele obce. "Přál bych si, aby vyjádření názorů proběhlo klidnou formou," řekl listu starosta Bohuslav Fiala.

 

Právě se děje

Další zprávy