O místě hrobu obětí z Budínky hlasují místní v anketě

ČTK ČTK
6. 1. 2012 16:41
Rozhodne se tak o dalším osudu ostatků údajných německých obětí poválečného masakru
Takto vypadá Dobronín mnoho let po údajném masakru.
Takto vypadá Dobronín mnoho let po údajném masakru. | Foto: Ludvík Hradilek

Ždírec (Jihlavsko) - Lidé ve Ždírci se mohou v anketě vyjádřit, zda souhlasí s tím, aby byly na místním hřbitově pochovány do společného hrobu ostatky německých obětí údajného poválečného masakru. Ten se měl odehrát na louce Budínka v sousedním Dobroníně. 

Na ždírecké zastupitele se s touto žádostí obrátil zástupce německé strany Johann Niebler.

Rozhodli se dát slovo všem obyvatelům obce. Výsledky ankety by měly být známé na únorovém jednání zastupitelstva, informovala páteční Mladá fronta Dnes.

V lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky, údajně Němců zavražděných na konci války revolučními gardami, vyzvednuty z masového hrobu předloni v srpnu. Podle antropologů tam byla zakopána těla nejméně 13 lidí. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami členy místních Revolučních gard.

Nic takového ale antropologové nepotvrdili. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy. Čeká se na výsledky testů DNA a jejich porovnání s geny možných potomků.

Některé z obětí podle deníku údajně pocházejí ze Ždírce. Zastupitelé se formou ankety rozhodli oslovit všechny dospělé obyvatele obce. "Přál bych si, aby vyjádření názorů proběhlo klidnou formou," řekl listu starosta Bohuslav Fiala.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy