Dobronínský kříž narůžovo je přestupek, říká policie

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 10. 2011 20:37
K činu se přihlásila Česká strana národně-sociální, hrozí jí pokuta 20 000 Kč
Členové ČSNS přetřeli v pátek kříž na růžovo
Členové ČSNS přetřeli v pátek kříž na růžovo | Foto: ČTK

Dobronín - Ocelový kříž, který připomíná oběti poválečného masakru v Dobroníně, nemusí být odstraněn.

Policie navíc v pondělí rozhodla, že páteční natření kříže na růžovo je přestupek. České straně národně-sociální (ČSNS), která se k činu přihlásila, tak hrozí pokuta 20 000 korun.

Odborník v pondělí rozhodl, že kříž není nebezpečný a může zůstat stát. "Na začátku týdne zastavím řízení o odstranění stavby, protože podle vyjádření statika je kříž bezpečný, a také jsme zjistili, že na sakrální stavby tohoto typu není ze zákona potřeba stavební povolení," řekl Jihlavskému deníku vedoucí stavebního úřadu v Polné Pavel Koudela.

Autor památníku Milan Litavský měl do konce měsíce předložit potřebná povolení, aby kříž mohl zůstat na místě, stihl to s předstihem. "Podle vyjádření statika jsou základy kříže dvakrát až čtyřikrát předimenzované," dodal Koudela. Případ tak pro stavební úřad končí.

Do osudu kříže by tak mohl zasáhnout ještě majitel louky Budínka, na které památník stojí. Zatím se však nikdo nepřihlásil. Jedním z možných vlastníků tak stále zůstává stát.

Aktivisté: nelíbí se nám překrucování reality

V pondělí policie kvalifikovala přetření kříže jako přestupek proti občanskému soužití s pokutou 20 000 korun. "Jsme překvapeni. Budeme se hájit, protože pokuta se nám zdá neadekvátní," řekl  místopředseda ČSNS Michal Klusáček.

Členové ČSNS v pátek přetřeli kříž růžovou barvou. "Před křížem mrtvých nacistů jsme umístili čtyřiašedesát křížů připomínajících oběti nacistického masakru ve Velkém Meziříčí z 6. května 1945 a také názvy některých obcí, které u nás byly za druhé světové války vypáleny a jejichž obyvatelé byli povražděni," dodal Klusáček.

ČSNS na letáku, který k akci vydala, upozorňuje, že aktéři chtěli akcí vyjádřit politování na tím, "že se u nás smějí stavět pomníky nacistům, a že se překrucují dějiny."

Litavský podal na ČSNS trestní oznámení, škodu odhadl na třicet tisíc korun. "Určitě se budu snažit uvést ten kříž do původního stavu, uvidím, jestli je to barva, která půjde umýt, nebo to budu muset zrestaurovat," řekl Litavský.

Policie plánuje zveřejnit překvapivé výsledky

Kříž na Budínce by měl připomínat událostí z konce května roku 1945. Tehdy bylo na louce u Dobronína popraveno nejméně třináct obyvatel Dobronína s německou národností.

Kosterní pozůstatky Němců údajně zavražděných Čechy na konci války byly z masového hrobu vyzvednuty loni v srpnu. Zemřelí se podle odhadu odborníků dožili věku od 30 do 60 let.

Příčina jejich smrti je nejasná. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami. Nic takového ale antropologové nepotvrdili. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy.

Tento týden plánuje policie zveřejnit výsledky antropologického a genetického zkoumání nalezených kostí ze dvou hrobů na louce Budínka a u viaduktu. "Myslím, že bude veřejnost výsledky překvapena," řekl Jihlavskému deníku hlavní vyšetřovatel Michal Laška.

Prohlédněte si fotografie z Dobronína:

Podle Deníku se dříve získaná DNA neshodovala se vzorky žijících potomků.

Česká televize v září uvedla, že německé civilisty v Dobroníně nezavraždili Češi, ale německý komunista Robert Kautzinger se svými dvěma syny. Mstil se za to, že ho tamní členové nacistické strany NSDAP poslali do koncentračního tábora.

Podle ČT to tvrdí publicista Václav Vlk. David Vondráček, jenž se případem zabývá, ovšem tvrdí, že vraždění sice organizoval Kautzinger, jenže jako představitel české odvety. "Byl tehdy představitelem revolučních Čechů, ač původem Němec," řekl ČT. 

Laška naopak stále trvá na tom, že šlo o pomstu Čechů Němcům, uvedla ČT.

 

Právě se děje

Další zprávy