Jihlava - Potřebujete nový kolenní nebo kyčelní kloub? Na Vysočině se připravte na poměrně dlouhé čekací doby.
"Na náhradu kolenního kloubu si pacienti počkají až dva roky. Na výměnu kyčelního zhruba šest měsíců," uvedla mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Pysková.
V jihlavské nemocnici přitom ročně provedou na 160 operací kyčelního a 115 kolenního kloubu. Na zákrok zde čeká několik stovek pacientů.
"Někteří však, když na ně přijde řada, na výzvy nereagují, jiným se naopak jejich stav zlepšil natolik, že už o operaci neuvažují," vysvětlila mluvčí.
Podobná situace je i v ostatních nemocnicích na Vysočině, tam si pacienti na výměnu kyčelního či kolenního kloubu počkají zhruba půl roku. Výjimkou je nemocnice v Pelhřimově, kde stíhají pacienty operovat v poměrně rekordním čase.
Na zákroky čekají desítky pacientů
"Pacienti si u nás počkají na náhradu kolenního i kyčelního kloubu asi šest týdnů," uvedl ředitel zařízení Jan Mlčák. Ročně zde provedou asi 140 operací kyčlí a 130 kolene, v současné době na tyto zákroky čekají desítky pacientů.
Pacienti si však počkají i na jiné typy operací, především ty, které se týkají očí, jako je operace víček nebo šedého zákalu. "Pokud není situace akutní a nevyžaduje si tak ošetření ihned, operujeme šedý zákal do půl roku, operace víček pak trvá asi jeden měsíc," doplnila mluvčí jihlavské nemocnice.
Jak dlouho se kde čeká na operace:
Jihlava:
TEP (náhrada) kolenního kloubu 2 roky
TEP kyčelního kloubu 6 měsíců
Šedý zákal 6 měsíců
Havlíčkův Brod:
TEP kyčelního kloubu 20 měsíců
Šedý zákal 3 měsíce
Třebíč:
TEP kolenního kloubu 3 měsíce
TEP kyčelního kloubu 3 měsíce
Šedý zákal 4-5 měsíců
Pelhřimov:
TEP kolenního kloubu 6 týdnů
TEP kyčelního kloubu 6 týdnů
Šedý zákal - neprovádí se
Nové Město na Moravě:
TEP kolenního kloubu 3 měsíce
TEP kyčelního kloubu 3 měsíce
Šedý zákal 3 měsíce
Podobná situace je i v Havlíčkově Brodě. I tam si pacienti na výměnu kolenního kloubu počkají zhruba dvacet měsíců, na náhradu kyčelního pak tři měsíce. V nemocnicích v Třebíči a Novém Městě na Moravě operují do třech měsíců. Výjimkou je nemocnice v Pelhřimově, kde stíhají pacienty operovat v poměrně rekordním čase do šesti týdnů.
V co nejkratší době jsou v nemocnicích prováděny zákroky nádorových onemocnění. Provádí se nejčastěji v řádech týdnů.
"Nádorová onemocnění v naší nemocnici operujeme většinou bezprostředně po stanovení diagnózy. To znamená, že pokud pacient absolvuje všechna povinná vyšetření, může to být i do čtyřiadvaceti hodin. Zákroky u zhoubných nádorů provádíme do čtrnácti dnů," uvedl ředitel třebíčské nemocnice Leoš Dostál.
Záleží i na ročním období
Pokud se pacient chystá na operaci křečových žil a chirurgické operace, počká si několik týdnů. Například u gynekologických operací závisí i na ročním období, ve kterém se na zákrok pacientka chystá.
"Standardně u nás trvá čekací lhůta na gynekologické zákroky dva až tři týdny, pokud pacientka přijde v letních měsících, provádí se často takřka bez čekání," řekl Dostál.
Zatím se na Vysočině žádná z nemocnic nechystá zavádět ani příplatek za volbu operujícího lékaře. "Pacient si nemůže vybírat, kdo ho bude operovat. Zákrok může provést jakýkoli lékař, který je k němu způsobilý," vysvětlila Pysková.