Jihlava - Do Jihlavy se po několika měsících vrátily kosti obětí masakru německých obyvatel, ke kterému došlo ve druhé polovině května roku 1945 v Dobroníně.
Odborníci zkoumali ostatky z hromadného hrobu a provedli genetickou analýzu.
Michal Laška, policejní vyšetřovatel, který se celou kauzou zabývá a vyšetřuje ji, přivezl do Jihlavy nejen přes deset krabic s ostatky obětí masakru, ale i závěrečnou zprávu týkající se analýzy genů obětí a také jejich potenciálních potomků.
"Mohu potvrdit, že Služba kriminální policie a vyšetřování dostala do rukou znalecký posudek z oboru genetiky. Ten dokládá zkoumání profilů DNA a jejich porovnávání mezi nalezenými ostatky a žijícími osobami," oznámil Laška.
Prohlédněte si místo nálezu:
Jestli skutečně šlo o masakr na Budínce, nebo ne, však vyšetřovatelé oznámí až v několika příštích dnech. Zatím mají podle Laškových slov posudek, který obdrželi nyní.
"Proto se k faktickým výsledkům zatím vyjadřovat nebudeme. O tom, jak vše bylo, rozhodnou geny - vzorky DNA obětí a vzorky poskytnuté potomky Němců, kteří byli donuceni z Dobronína odejít," dodal Laška.
Policie obdržela výsledky expertízy tento týden z Kriminalistického ústavu v Praze, její výsledky však zveřejní až poté, co bude případ uzavřen.
"Z důvodů hodných zvláštního zřetele nebudeme poskytovat informace o průběhu vyšetřování. Informace nebudeme poskytovat minimálně do konce roku," řekl mluvčí Krajského státního zastupitelství Hynek Olma.
Informace o zprávě očekává v těchto dnech i dobronínský starosta Jiří Vlach. Až podle ní se rozhodne, co bude dál.
Starosta: Pokud to nebudou Němci, pohřbíme je
"Policie nás neinformovala o výsledcích ani průběhu vyšetřování. Pokud nepůjde o kosti údajných německých obětí, budou podle zákona pohřbeni na místním hřbitově pouze s křížkem a informací, že jde o pozůstatky neznámých lidí nalezených na louce Budínka," uvažoval Vlach.
Druhou variantou je, že ostatky skutečně budou patřit Němcům, kteří v Dobroníně žili a byli na konci války zabiti. Byly zde nalezeny pozůstatky třinácti Němců.
Dobronín rozhoduje o tom, zda pozůstatky pohřbít:
Kauza Budínka žije pořád. V těchto dnech byly odstraněny dřevěné kříže, které sem před týdnem umístili členové ČSNS.
Čtyřiašedesát dřevěných křížů, které měly připomínat oběti nacistického masakru ve Velkém Meziříčí v roce 1945, stálo nedaleko železného kříže, který tady na památku poválečných obětí umístil Milan Litavský.
Autor železného kříže i místopředseda ČSNS Michal Klusáček tvrdí, že se na odstranění křížů nepodíleli.