Jihlava upravuje světelné křižovatky, zrychlí dopravu

ČTK ČTK
18. 5. 2012 7:54
Nový systém dokáže vyhodnotit množství aut a podle toho upravuje časy průjezdů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaroslav Jiřička

Jihlava - Světelné křižovatky v Jihlavě by měly být rychleji průjezdné díky nově zaváděnému systému, který dokáže automaticky vyhodnotit množství aut a podle toho upravuje časy průjezdů v jednotlivých směrech.

Minulý rok tak byla upravena světla na křížení ulic Znojemská a Brněnská. Letos přijde na řadu křižovatka u autobusového nádraží a jsou ještě další plány, sdělil mluvčí radnice Radek Tulis.

Podle stížností některých řidičů se ale průjezd první přestavěnou křižovatkou, která je u obchodního centra City Park, moc nezlepšil.

Radnice však uvádí, že se tam kvůli lepší prostupnosti začala stahovat i auta, která dřív jezdila jinými ulicemi nebo po městském obchvatu. Podle odhadů ten nárůst představuje až 100 procent, podotkl mluvčí.

Ve městě je 12 světelných křižovatek. Nyní se chystá rekonstrukce křížení ulic Jiráskova, Fritzova a Zborovská u autobusového nádraží. Podle projektu to bude stát skoro čtyři miliony korun.

"Z výběrového řízení ale obvykle vzejde nižší částka," doplnil mluvčí. Křižovatka se bude přestavovat v létě, kdy je menší provozu. Ve špičkách bude dopravu řídit policie.

Při západu slunce se sníží svítivost

Rekonstrukce zahrne výměnu stožárů, světel a kabelů a uložení do vozovky indukčních smyček snímajících průjezd vozidel. Nový systém také využívá lepší svítidla a sám upravuje jejich výkon.

"V čase západu slunce se sníží svítivost asi o 30 procent, semafory tak neoslňují řidiče, při východu slunce se svítivost opět zvýší," přiblížil mluvčí.

Rekonstrukci bude v dalších letech potřebovat i křižovatka ulic Jiráskova, Tolstého a 17. listopadu.

Ve městě by měla vzniknout také úplně nová světelně řízená křižovatka, a to u ulic Fritzova a třídy Legionářů. Je v projektu na stavbu nového dopravního městského terminálu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy