Armádní piloti z Náměště žijí v nejistotě kvůli škrtům

ČTK ČTK
16. 5. 2012 19:02
Ministerstvo obrany finanční problémy v resortu připouští, létat se ale prý ale bude dál
Mluvčí ministerstva připouští utlumení provozu bojových vrtulníků Mi-24.
Mluvčí ministerstva připouští utlumení provozu bojových vrtulníků Mi-24. | Foto: Martin Holcman

Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) - Vojáci z letecké základny v Náměšti nad Oslavou si stěžují na nejistotu vyvolanou škrty.

Prý netuší, zda se bude od června vůbec létat. Podle vojáků nejsou peníze na jídlo ani na letecké palivo, píše v regionální příloze Mladá fronta Dnes (MfD).

Ministerstvo obrany finanční problémy v resortu připouští, létat se ale prý ale bude.

"Armádní velení nyní dělá vše pro zajištění peněz na letecký výcvik a provoz letiště. K ukončení leteckého provozu na konci května nedojde, základna bude pokračovat v plnění hlavních úkolů," sdělil mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Kvůli škrtům v rozpočtu ministerstva obrany je podle něj ale finanční situace v armádě kritická. "Nemáme například na přezutí ze zimních gum na letní," uvedl.

Naopak Pejšek popřel spekulace o tom, že nejsou peníze na letecké palivo, protože ministerstvo se už loni předzásobilo leteckým petrolejem na celý letošní rok.

Na základně pracuje přes 800 lidí

Někteří vojáci z náměšťské základny MfD řekli, že docházejí peníze na jejich diety. Podle armádních směrnic mají nárok na bezplatnou stravu piloti, letušky, technici, aktivní výsadkáři, vojáci ve čtyřiadvacetihodinových směnách a všichni vojáci při vojenském cvičení.

Po základně se prý také šíří zvěsti, že bitevní vrtulníky Mi-24 letos končí a že je armáda zakonzervuje a prodá.

Mluvčí ministerstva připouští utlumení provozu bojových vrtulníků Mi-24. Podle něj se ale s nimi počítá i v příštím roce, zejména kvůli výcviku leteckých návodčích. Řada z nich se totiž účastní misí v Afghánistánu.

Na náměšťské letecké základně pracuje včetně civilních zaměstnanců přes 800 lidí. Nejistotu mezi nimi podle MfD vyvolává i fakt, že vláda zatím nerozhodla o tom, které ze čtyř vojenských letišť ukončí činnost kvůli úsporám.

Podle Pejška se na přípravě dokumentu pracuje. Z armádní analýzy podle něj vyplynul jako nejméně potřebný Přerov.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy