Dukovany - Poslanci Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny ve čtvrtek navštívili Jadernou elektrárnu Dukovany. Na programu byla bezpečnost tohoto zařízení.
To nedávno absolvovalo zátěžové testy na odolnost proti nečekaným situacím. Evropská unie se totiž rozhodla po havárii Fukušimy prozkoumat bezpečnost všech 143 reaktorů v unii.
Zpráva za české elektrárny Dukovany a Temelín už byla předána do Bruselu. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové teď bude podrobena kritickému zkoumání mezinárodních expertů.
"Neshledali jsme nic, co by vyžadovalo mimořádná opatření," uvedla Drábová. Japonská havárie je podle ní ale i tak velkým zdrojem poučení i pro české atomové elektrárny a povede k zavádění řady zlepšení.
"Jsou to opatření, která nejsou nijak složitá, která nebudou za enormní investiční náklady, ale která přesto mohou významně dále zvýšit robustnost a odolnost těch jaderných elektráren," doplnila.
Posuzuje se výstavba nového reaktoru
Podporu dalšímu rozvoji dukovanské elektrárny ve čtvrtek v Dukovanech vyjádřili členové hospodářského výboru Poslanecké sněmovny, hejtman kraje Vysočiny Jiří Běhounek i obce z pásma havarijního plánování.
Memorandum o vzájemné spolupráci při provozu a dalším rozvoji elektrárny podepsali zástupci sdružení Energoregion 2020, které zastupuje 128 obcí v pásmu 20 km od elektrárny. Připojilo se i šest obcí z pásma pěti kilometrů od Dukovan.
Výstavba nového reaktoru v lokalitě Dukovany je ve fázi posuzování studie proveditelnosti. Odstavení stávajících reaktorů zatím není v plánu.
"O jaderné energetice bezesporu musíme vést celospolečenskou debatu. Nevydal bych se však cestou ukvapených rozhodnutí jako některé evropské země. Můj názor je dlouhodobě neměnný - budoucností je vyvážený mix jaderné energie, fosilních paliv a obnovitelných zdrojů," tvrdí Milan Urban, předseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny.
Dukovanská elektrárna funguje skoro 27 let, licence k provozování každého ze čtyř atomových bloků se obnovuje po deseti letech. Teď bude ČEZ žádat znovu o licenci u prvního bloku v roce 2014. Podle dosavadních představ energetické firmy by Dukovany mohly vyrábět proud až do roku 2045. O stavbě pátého dukovanského bloku ještě rozhodnutí nepadlo, ČEZ dává přednost dostavbě Temelína.