Senior na kole brzdil před psem, havaroval a ochrnul. Pejskařka dostala podmínku

ČTK ČTK
8. 1. 2020 13:24
Sedmašedesátiletý cyklista přepadl přes řidítka, když mu do cesty vběhl pes vypuštěný z vozu. Senior po nehodě ochrnul. Ženě odpovědné za psa Krajský soud v Brně potvrdil podmíněný trest, navíc má muži jako nemajetkovou újmu zaplatit přibližně 211 tisíc korun. Žena vinu odmítá. Rozsudek je pravomocný.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Nehoda se stala v létě 2018 v Radešíně na Žďársku. Martina Kubátová tehdy podle rozsudku protisměrně zaparkovala vůz, z jeho kufru pak pustila psa, který vběhl do silnice. Místem projížděl sedmašedesátiletý cyklista, který začal prudce brzdit. Do zvířete nenarazil, ale když se snažil prudce zastavit, přepadl přes řidítka kola. Zlomil si páteř a poranil míchu, dodnes má ochrnuté ruce i nohy.

Okresní soud ženě loni na podzim za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti uložil tříměsíční trest vězení odložený na jeden rok. Cyklistu odkázal kvůli náhradě nemajetkové újmy na občanskoprávní řízení. Proti rozsudku se odvolala odsouzená žena i ochrnutý muž.

"Necítím se vinna. Jednala jsem správně, neporušila jsem žádnou svoji občanskou povinnost, reakci cyklisty nechápu," uvedla u soudu žena. Řekla, že psa měla na vodítku a pes do silnice nevběhl.

Brněnský soud její odvolání zamítl, soud prvního stupně podle předsedy senátu Josefa Teplého důkazy vyhodnotil správně. Cyklista podle něj jednal tak, jak by v tu chvíli reagoval každý. Trest je ale podle něj nepřiměřeně mírný. Odvolání ale nepodala státní zástupkyně, takže odvolací soud trest zvýšit nemohl.

Rozhodl nicméně o částečném přiznání nemajetkové újmy ve výši 211 000 korun. Se zbytkem náhrady škody odkázal zraněného muže na občanskoprávní řízení.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy