Ústí nad Labem - Policisté a strážníci monitorují situaci kolem ubytovny v Čelakovského ulici v Ústí nad Labem.
Společnost CPI, která budovu vlastní, ukončila smlouvu s jejím pronajímatelem, lidé se odtud měli nejpozději k dnešnímu dni vystěhovat. To se ale nestalo, kolem poledne byla budova stále z větší části obsazená.
CPI prodloužila lhůtu na vystěhování do pátečního rána. Uvedla to tisková mluvčí společnosti Michaela Winklerová.
"Přišli jsme se podívat, jaká je situace, jestli se tu neděje něco v rámci porušování veřejného pořádku. Nic se tu ale neděje," řekl u ubytovny zástupce ředitele ústeckých strážníků Jan Novotný.
Důvodem k výpovědi byl podle CPI "především radikálně se zhoršující technický a hygienický stav zařízení, který podle odborných posudků již ohrožoval životy ubytovaných". Ještě v pátek jich tu bylo zhruba 70.
Do ubytovny také přišlo několik lidí spojených s iniciativou Bydlení pro všechny, kteří se snaží lidem z ubytovny pomoci s hledáním nového bydlení.
"Řešíme to s nimi, co by oni chtěli, jak si to představují, a zvažujeme reálné možnosti. My jim dát byty nemůžeme, podporujeme je a pomáháme jim vyznat se v tom," uvedla mluvčí iniciativy Romana Vlčková.
Pokud neodejdou, budou zažalováni
Na vchod do ubytovny dělníci navařují ochranné mříže, které mají objekt chránit poté, co ho obyvatelé opustí. Hlídat tu bude od pátečního večera také bezpečnostní agentura.
"Nikoho nebudeme násilně stěhovat. Dneska končí nájemní smlouva provozovateli ubytovny, tím pádem zanikají i další podnájemní vztahy, které měl k obyvatelům. Ti jsou o tom dva měsíce informováni. Pokud tam zítra někdo zůstane, budeme vše řešit standardní cestou," uvedla mluvčí CPI.
Společnost podle ní nejspíš požádá policii o pomoc při dohadování s lidmi, aby objekt opustili. "Pokud k tomu nedojde, patrně na ně podáme žaloby za neoprávněné obývání objektu," doplnila.
V ubytovně žije například rozvětvená romská rodina, která sem přišla z poškozeného domu v Předlicích. Ubytování jí tu zprostředkovalo město, protože majitel poškozeného domu, ač to bylo jeho povinností, náhradní bydlení svým nájemníkům nezajistil.
V krajském městě je nedostatek sociálního bydlení, kam by se lidé v podobných situacích mohli uchýlit. Pracovníci sociálního odboru magistrátu předali nájemníkům adresy volných ubytoven a azylových domů. Seznam ale obsahuje převážně lokality mimo Ústí nad Labem.
"Tento postup považujeme za nepřijatelný. Řešení situace je nezbytné hledat v rámci města Ústí nad Labem, a nikoliv na úkor okolních obcí. Vynucená migrace z bytových důvodů obvykle vede k dalšímu zhoršení situace rodin, především dětí," uvedl v prohlášení Martin Šimáček z vládní Agentury pro sociální začleňování, která se situací také zabývá.