reklama
 
 

Vesnice na Litoměřicku bude topit biomasou

12. 9. 2012
Individuální topeniště chce nahradit centrálním vytápěním napájeným kotelnou na biomasu

Račice - Vesnice Račice na Litoměřicku by měla v příštích letech přejít na nepříliš obvyklý systém vytápění.

Individuální topeniště chce nahradit centrálním vytápěním napájeným kotelnou na biomasu. Celkem by to mělo stát kolem 103 milionů korun, z toho 70 procent má přijít z evropských fondů.

Potřebnou hmotu ke spalování obec shání porůznu - část má prý domluvenou z prořezu stromů, zdroje chce získat ale i jinde. Řekl to starosta Jaromír Maleček.

Vesnice u Labe má něco přes 300 obyvatel, ale je známá díky přilehlému veslařskému kanálu. Teď získá další zvláštnost, protože centrální vytápění je na vesnicích spíše výjimkou.

Do projektu biomasy se teď v Česku pustilo hned několik vesnic. "Reference jsme získali v Měňanech u Berouna, kde tento typ kotelny funguje snad od roku 2005," uvedl Maleček.

Rozhodující pro investici bylo získání evropských dotací, které pokryjí asi 70 procent nákladů, na zbytek si vezme obec úvěr. Začátkem září vypsala výběrové řízení na dodavatele vytápěcí soustavy.

"Pokrýt chceme v podstatě celou obec kromě těch nemovitostí, které připojení odmítnou," řekl starosta. Doufá v to, že lidé po spuštění kotelny odstaví dosavadní vytápění na uhlí a dřevo, které není tak efektivní a mnohem víc znečišťuje ovzduší.

Biomasu chtějí i vypěstovat

Biomasa je dřevěný odpad, který může mít různé podoby - pelet, štěpky, ale i kůry nebo pilin. Využít se dá i suchý odpad ze zemědělské výroby.

"Část hmoty bychom měli získat z prořezů stromů ve Štětí, povedu jednání i se správou silnic. Menší část biomasy by se dala vypěstovat i na obecních pozemcích," řekl Maleček.

V nedalekém Štětí navíc vznikne zřejmě další potenciální dodavatel: velkokapacitní pila, kterou chce příští rok zprovoznit rakouská firma Holzindustrie Maresch a bude z ní zásobovat štětské papírny.

"Zkusíme sehnat zdroje i tam," dodal starosta.

autor: ČTK | 12. 9. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Ústecký kraj

  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama