Věřitelé dali k soudu majitele tušimické skládky

ČTK ČTK
2. 3. 2011 16:48
Bude mezi nimi zřejmě i Ústecký kraj, požaduje 3 miliony za hašení požáru
Foto: Jan Langer

Ústí nad Labem - Insolvenčnímu návrhu čelí už i druhá společnost holdingu GRG, který provozoval problematickou skládku pneumatik v Tušimicích na Chomutovsku.

Na provozovatelskou společnost GRG Technology podali v únoru insolvenční návrh bývalí zaměstnanci.

Vzápětí se začali ozývat i věřitelé GRG Investment, které areál patří. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku.

Mezi věřitele se zřejmě zařadí i Ústecký kraj s požadavkem tří milionů korun za hašení požáru skládky. Společnost GRG se k věci dlouhodobě nevyjadřuje a s úřady údajně nekomunikuje.

Pneumatiky hořely od června až do února

V areálu skládky vloni v červnu vypukl velký požár, který zachvátil hromadu o půdorysu 200 na 200 metrů. Přilehlé domy kvůli tomu musely být evakuovány.

Podle policie bylo pravděpodobnou příčinou požáru nevhodné skladování pneumatik proložených hořlavým chemlonem, který zapálila jiskra od vysokozdvižného vozíku.

Hasiči tehdy hořící pneumatiky zavezli zeminu. Ty ale doutnaly dál. Požár se podařilo nadobro zlikvidovat až letos v únoru.

Ústecký krajský úřad zahájil se společností správní řízení a chce jí odejmout souhlas s vykonáváním činnosti, jenže ta už fakticky skončila. Z GRG Investment se kraj pokusí dostat alespoň dluh za zásahy hasičů.

"Jde v součtu asi o tři miliony korun, zatím jsme jim je ještě ani nenafakturovali," řekl mluvčí kraje Zdeněk Rytíř. Podle insolvenčního zákona by ale kraj měl mít možnost i tak peníze získat.

Vymahatelská společnost má pohledávku na milion korun

První insolvenční návrh na GRG Investment podala společnost Urzho.cz, jíž postoupila svou pohledávku jedna z firem, které dodávaly GRG staré pneumatiky na drcení. Vymahatelská společnost má prý pohledávku ve výši milionu korun. Zatímco Urzho.cz vlastní lidé s ukrajinskými jmény, ve statutárních orgánech společností GRG figuruje několik Rusů.

K návrhu se navíc začali připojovat i další dodavatelé.

Věřitelé po firmě zatím chtějí asi 2,6 milionu korun. V jednom z dokumentů ale odhadují, že jim celkem dluží mnohonásobně víc. Majetek GRG však tvoří jen areál a drobné nemovitosti, je tedy pravděpodobné, že věřitelé dostanou jen část svých pohledávek.

Místo hasičáků kýble s vodou

Podle svědectví bývalých zaměstnanců, jichž bylo asi 50, se ve firmě soustavně porušovaly normy. Například mzdy dostávali bez výplatnice a "na ruku".

"Ve svářečské dílně, kde každodenně něco doutnalo, jsme nesměli používat hasičské přístroje, ale kýble nebo PET láhve s vodou. Pokaždé, když použijete hasičák, musíte udělat zápis a někdo by se mohl moc ptát, proč u nás tak často hoří," citoval začátkem února jednoho z pracovníků Chomutovský deník.

Zaměstnanci si navíc stěžovali i na nevhodné chování vedení, které jim prý nedávalo peníze ani na základní výrobní prostředky.

 

Právě se děje

Další zprávy