V Libčevsi se opět objevily stovky tun německého odpadu

ČTK ČTK
21. 3. 2011 21:46
v roce 2006 tu již hořely tisíce tun nelegálně navezeného odpadu z Německa
Česká inspekce životního prostředí dovoz dalšího odpadu zakázala (ilustrační snímek)
Česká inspekce životního prostředí dovoz dalšího odpadu zakázala (ilustrační snímek) | Foto: Česká inspekce životního prostředí

Libčeves (Lounsko) - V areálu bývalého kravína v Libčevsi na Lounsku se opět objevily stovky tun německého odpadu. Obec s tím již má své zkušenosti v roce 2006 tu již hořely tisíce tun nelegálně navezeného odpadu z Německa.

Starosta obce Tomáš Ekrt České televizi řekl, že 800 tun tvoří drcené plasty, zbytky molitanů a koberců. Dovozce tvrdí, že odpadky mají být spáleny v komořanské teplárně společnosti United Energy, ta to ale popřela.

Starosta obrátil na Českou inspekci životního prostředí, která dovoz dalšího odpadu zakázala.

Společnost Alfa Green Power odpad podle ČT přivezla kvůli spalovací zkoušce v teplárně v Komořanech u Mostu."Je to určeno pro spalovací zkoušku, ale ve které teplárně, nebo elektrárně, to teď neřešte," řekl ale televizi Petr Ďurica ze společnosti Alfa Green Power.

"Nebyla podepsána žádná objednávka, ani nebyla přislíbena žádná konkrétní spolupráce," řekla ČT Miloslava Kučerová ze společnosti United Energy, provozující teplárnu.

2006: Požár, odvoz, trestní stíhání a pokuta

V lednu 2006 celníci a Česká inspekce životního prostředí objevili v zemědělském areálu v Libčevsi nelegální skládku komunálního odpadu z Německa. Začali vyšetřovat německou firmu, která tam odpady navezla.

V únoru pak někdo skládku úmyslně zapálil. Po požárech se k polovině zbylého odpadu přihlásilo Sasko, které svoji část nechalo odvézt zpátky do Německa. Polovinu zlikvidovala česká strana.

Nelegální dovoz vyšetřovala policie, v roce 2009 ale státní zástupce trestní stíhání zastavil. Inspekce životního prostředí za skladování odpadů v Libčevsi sice udělila desetimilionovou pokutu, ale sankci nikdo neuhradil. Dovozce se totiž dostal do likvidace.

 

Právě se děje

Další zprávy