Stavba ústeckého kampusu stála za 10 let 850 milionů

ČTK ČTK
12. 12. 2012 19:47
Vznikla nová budova pedagogické fakulty, fakulty umění a designu či vědecká knihovna
Univerzita v Ústí nad Labem.
Univerzita v Ústí nad Labem. | Foto: Web Univerzity J. E. Purkyně

Ústí nad Labem - Investice do kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP) se za posledních 10 let vyšplhala k 850 milionům korun.

"Včetně demolic starých objektů přišly dosud dokončené stavby na asi 850 milionů korun. Přislíbené peníze máme na projekty za dalších asi 740 milionů," řekl po skončení prezentace desetiletého vývoje univerzitního kampusu kvestor UJEP Jiří Uhman.

Vznikla tu nová budova pedagogické fakulty, fakulty umění a designu, vědecká knihovna a nově multifunkční centrum. Opravena byla budova pro fakultu sociálně-ekonomickou a další součásti univerzity.

Další dvě budovy se opravují, poslední plánovanou stavbu brzdí demolice budovy, o jejíž prohlášení za památku bojují někteří z místních.

Proti demolici se staví místní

Celkové náklady jsou zatím asi o miliardu nižší než předchozí odhady na vybudování areálu školy na 90 000 metrech čtverečních po bývalé městské nemocnici - v počátečních fázích se hovořilo o 2,6 miliardách.

Před dokončením je ještě rekonstrukce dvou bývalých nemocničních pavilonů za 186,4 milionu korun. I s vybavením mají nové budovy pro výzkumné a výukové prostory Filozofické fakulty UJEP přijít přibližně na 260 milionů.

Přislíbené peníze má škola i na demolici stávajícího objektu bývalé polikliniky a výstavbu Centra přírodovědeckých a technických oborů na jejím místě, které mají stát 590 milionů korun. Vzniknou tam laboratoře především pro přírodovědeckou fakultu a fakultu výrobních technologií a managementu.

Proti demolici se ale postavili někteří místní, včetně architektů a ústecké pobočky Národního památkového ústavu. Podali na ministerstvo kultury návrh na prohlášení stavby ústeckých architektů F. J. Arnolda a E. Kroba dokončené v roce 1937 za kulturní památku. To ale v září návrh zamítlo.

V době sporu univerzita slíbila odpůrcům bouraní bývalé polikliniky, že alespoň vypíše na novou podobu budovy architektonickou soutěž. "Komora architektů nám to nedoporučila," řekl dnes shromážděným prorektor UJEP pro rozvoj Vladimír Švec.

Podle rektora univerzity René Wokouna pak bude stavba kampusu zatím hotová. "Pokud dostavíme Centrum, pravděpodobně další úvahy z hlediska investic na mnoho let končí. Státní rozpočet není nafukovací, určitou nadějí by mohlo být jen nové programovací období evropských strukturálních fondů," řekl Wokoun s tím, že škola by chtěla do budoucna opustit budovu v Hoření ulici číslo 13, kde dosud sídlil rektorát a část Pedagogické fakulty UJEP.

Univerzita má téměř tisíc zaměstnanců

Univerzita původně sídlila v 16 objektech v Ústí nad Labem a měla dvě dislokovaná pracoviště v Litvínově a Chomutově. O zřízení kampusu se univerzita začala bavit s městem v roce 2002, na jeho financování se měl původně podílet soukromý investor, kterému by ministerstvo školství postupně stavbu a její provoz splácelo. V roce 2007 byl celý projekt pozastavený a později se začal realizovat ze státních peněz.

O dalším rozvoji univerzitního kampusu podle prorektora Švece rozhodnou nová programovací období vlády i evropských strukturálních fondů. Potenciál pro rozvoj vidí škola v západním cípu areálu podél Mendělejevovy ulice a ve dvou plochách na východě areálu. "Minulý týden jsme na vládu odeslali plán investic do roku 2020 s částkou 2,5 miliardy korun. Pokud vyjde aspoň čtvrtina, bylo by to pro nás podstatné," uzavřel prorektor.

V areálu budovaného kampusu už sídlí Fakulta sociálně ekonomická, Fakulta výrobních technologií a managementu, Fakulta užitého umění a designu, část Přírodovědecké fakulty, Ústřední knihovna Pedagogické fakulty, centrální knihovna a multifunkční centrum, kam se přestěhuje i rektorát. UJEP je jedinou univerzitou v Ústeckém kraji, byla otevřena 28. září 1991. Tvoří ji sedm fakult, má téměř 1000 zaměstnanců a 11 900 studentů.

 

Právě se děje

před 20 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 30 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 55 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy