Ústí nad Labem - Hned tři velké strany v Ústeckém kraji jsou bez předsedy.
Již na konci listopadu rezignoval krajský šéf ČSSD, nyní se rozhodli skončit i ústečtí předsedové ODS a TOP 09.
Svůj konec v čele ODS oznámil ve čtvrtek svým spolustraníkům její předseda Tomáš Kraus a svůd odchod komentuje tím, že se mu nepodařilo dotáhnout do konce jendání o koalici v Ústí nad Labem.
S TOP 09, která společně s KSČM podporuje menšinovou vládu ČSSD totiž ODS společně se Stranou zdraví, sportu a prosperity (SZP) několik týdnů vyjednávala.
"Vyjednávání ústecké ODS s TOP 09 o spolupráci skončilo nezdarem, proto jsem se rozhodl vyvodit osobní politickou odpovědnost a s účinností k 10. prosinci rezignovat na funkci předsedy," uvedl Kraus v mailu. Ústeckou ODS vedl od jara 2011.
ODS navíc není jedinou ústeckou stranou, která bude bez předsedy. Podle serveru iDNES.cz skončil i Jakub Zavoral, ústecký předseda TOP 09.
"Je to reakce na volební výsledek a na množství mých aktivit," řekl serveru Zavoral. Za svého nástupce by si přál starostu Tisé Josefa Jandáska.
Bez předsedy je nyní i samotná ČSSD. Její šéf Arno Fišera rezignoval na konci listopadu. Důvody nechtěl komentovat.
Koalice se začala drolit
Politická situace v sedmém největším městě Česka je v poslední době velmi turbulentní. Po volbách na podzim 2010 vznikla koalice ČSSD, ODS a SZSP, ta se ale před rokem začala drolit.
V březnu vše vyvrcholilo vznikem menšinové vlády ČSSD, která se opřela o TOP 09 a KSČM. Pro ODS to znamenalo, že po skoro 22 letech přišla o podíl na vedení města, v letech 1990 až 2010 měla dokonce nepřetržitě primátora.
Poslední zhruba dva měsíce přicházely ze zákulisí nepotvrzené informace, že s novou situací se ODS nesmířila a jedná znovu.
Oficiálně o tom nikdo ze zúčastněných mluvit příliš nechtěl, podle Krausova vyjádření ale dospěla jednání poměrně daleko. Pak už ale podle něj jednání ustrnula.