Česko má rudého hejtmana. První je Bubeníček na Ústecku

ČTK ČTK
20. 11. 2012 13:39
Zastupitelstvo zahájily děti v červených tričkách zpěvem lidových písní
Předávání žezla, respektive řetězu: nový hejtman Oldřich Bubeníček a bývalá hejtmanka, současná vicehejtmanka Jana Vaňhová.
Předávání žezla, respektive řetězu: nový hejtman Oldřich Bubeníček a bývalá hejtmanka, současná vicehejtmanka Jana Vaňhová. | Foto: Ústecký kraj

Ústí nad Labem - Hejtmanem Ústeckého kraje se stal Oldřich Bubeníček z KSČM.

Jde o prvního komunistického hejtmana od zavedení krajských správ v zemi.

Komunisté uzavřeli koaliční smlouvu s ČSSD, volbu podpořilo 39 z 52 hlasujících zastupitelů. Proti bylo 12 zastupitelů, jeden se zdržel.

Hejtman bude mít dva náměstky, Stanislava Rybáka (KSČM) a Janu Vaňhovou (ČSSD).

V jedenáctičlenné radě má KSČM šest křesel a ČSSD pět, z původního složení rady v minulém volebním období zůstal Arno Fišera, Martin Klika a předešlá hejtmanka Jana Vaňhová (všichni ČSSD).

Prvním náměstkem hejtmana se stal Stanislav Rybák (KSČM), podpořilo ho 38 z 52 hlasujících zastupitelů. Proti bylo 13, jeden se zdržel. Vaňhovou podpořilo 30 zastupitelů z 54 hlasujících. Proti bylo šest, zdrželo se 18 zastupitelů.

Do rady kraje byli dále zvoleni za KSČM Ladislav Drlý, Jaroslav Komínek, Jitka Sachetová a Petr Vomáčka, za ČSSD Arno Fišera, Martin Klika, Jan Szántó a František Pelant.

Uvolnění budou všichni radní kromě Pelanta a Vomáčky. Rybák bude mít na starosti zdravotnictví a strategie, Vaňhová školství, mládež a sport.

Radní Komínek bude zodpovídat za dopravu a silniční hospodářství, Sachetová za kulturu a památkovou péči, Drlý za investice a majetek kraje, Klika za bezpečnost a sociální věci, Fišera za životní prostředí, zemědělství a venkov a Szántó zahraniční vztahy, cestovní ruch a regionální rozvoj.

Podívejte se: Návštěva u severočeských komunistů

Místa předsedů výborů si mezi sebe rozdělily KSČM a ČSSD, komunisté povedou finanční výbor a výbor pro národnostní menšiny, sociální demokraté výbor pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost a výbor pro sociální věci a zdravotnictví.

O funkci předsedy kontrolního výboru se ucházeli opoziční Ladislav Raška (ODS) a Šárka Zimová Dostálová (PRO!kra), zastupitelé dali přednost kandidátovi občanských demokratů.

Šéf zastupitelů ODS Raška chtěl ještě před zvolením hejtmana navrhnout volbu tajnou, nedostal ale slovo. Přesto volbu ODS nezpochybnila. Navrhovanou tajnou volbu náměstků zastupitelé neschválili.

"Tajnou volbu jsme navrhovali, aby se ti z jiných politických stran, kteří nejsou přesvědčeni o tom, že by v čele kraje měl stát komunista, mohli svobodně vyjádřit," odůvodnil návrh končící krajský radní za ODS Radek Vonka.

Jediným omluveným, který v úterý ani nesložil slib zastupitele, je Tomáš Kříž z ČSSD. Při zahájení úterního zasedání zazněla státní hymna a lidové písně v podání dětského pěveckého sboru v jasně červených tričkách.

V zastupitelstvu Ústeckého kraje získala KSČM 20 křesel, ČSSD 13 a dohromady mají většinu 33 hlasů. V opozici zůstali i v tomto volebním období Severočeši.cz s devíti mandáty. ODS, která dosud zasedala v krajské radě, získala sedm mandátů.

Novým uskupením v krajském zastupitelstvu je PRO!kraj se šesti zvolenými zastupiteli.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy