Ústecko povede komunista, Vaňhová bude náměstkyní

ČTK ČTK
14. 11. 2012 16:25
Hejtmanem by se podle koaliční dohody měl stát Oldřich Bubeníček
Oldřich Bubeníček (KSČM) pravděpodobně povede Ústecký kraj.
Oldřich Bubeníček (KSČM) pravděpodobně povede Ústecký kraj. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Ústeckému kraji budou v příštím funkčním období definitivně vládnout KSČM a ČSSD.

Zástupci obou stran ve středu odpoledne podepsali koaliční smlouvu a jejich zastupitelé by 20. listopadu měli hejtmanem zvolit komunistu Oldřicha Bubeníčka.

V jedenáctičlenné radě bude mít KSČM šest hlasů a ČSSD pět. Proti zvolení prvního komunistického hejtmana v historii Česka se chystá v pátek v Ústí nad Labem demonstrace.

Dohoda jména neobsahuje

Dohoda, kterou ve středu šéfové krajských organizací podepsali, zatím žádná jména neobsahuje a ani oni je nechtějí s určitostí potvrdit. Dohadovali se prý jen o jméně nového hejtmana, kterým se má stát lídr komunistů Bubeníček, a o zbytku si mají strany rozhodnout samy.

Za komunisty by se podle jejich interní dohody měl stát hejtmanovým náměstkem Stanislav Rybák, v ČSSD je zatím navržena jen současná hejtmanka Jana Vaňhová.

Podívejte se: Návštěva u severočeských komunistů

"Nemyslím si, že by měl někdo další přibýt. Klub zastupitelů nikoho jiného nenavrhoval a půjdeme na zastupitelstvo s tímhle," řekl novinářům krajský předseda ČSSD Arno Fišera. Naopak o jménech radních prý ještě jasno není. "Do rady by chtělo 13 lidí, ještě jednáme," uvedl Fišera mezi oficiálními rozhovory.

Rozdělení funkcí podle něj bude vycházet ze síly okresů při sestavování kandidátky. "Určitě chceme ctít její pořadí. První byl Chomutov, druhý Most, třetí Ústí, čtvrtý Děčín, páté Litoměřice," řekl. To by znamenalo, že v radě zasedne kromě Vaňhové i Fišera, děčínský primátor Jaroslav Pelant a litoměřický Jan Szántó.

Mostecké místo původně obsadil tehdejší hejtmančin náměstek Pavel Kouda, toho ale v září zadržela kvůli podezření z machinací s eurodotacemi policie, a byl vyškrtnut. Druhý kandidát za Most je Martin Klika.

Obsazení funkcí za ČSSD je důležité i proto, že KSČM původně trvala na její "určité personální sebereflexi", tedy zbavení se jmen spjatých s končící krajskou vládou a potažmo i s řadou skandálů. KSČM ale během vyjednávání začala tvrdit, že každá strana si za své politiky bude ručit sama.

Komunisté volby v Ústeckém kraji vyhráli a mají 20 z 55 mandátů, takže jim do koalice stačil jen jeden partner. Ve hře pak byla i trojkoalice se Severočechy.cz. ČSSD má v zastupitelstvu 13 mandátů, Severočeši devět, ODS sedm a hnutí PRO! kraj šest.

První komunistický hejtman v dějinách současného krajského uspořádání se na spolupráci s ČSSD těší, pro levicovou koalici se vyslovil už v první reakci na výsledek voleb. "Oba volební programy jsou prospěšné pro většinu občanů Ústeckého kraje, chceme mít na jejich život pozitivní vliv," prohlásil při podpisu smlouvy.

 

Právě se děje

Další zprávy