Politický obchod v Hřensku: za voliče zakázky

ČTK ČTK
21. 9. 2011 6:10
Místostarosta Jan Havel ze strany "Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná" nařčení odmítá
Do Hřenska se krátce před obecními volbami v roce 2010 nově přihlásilo 67 lidí.
Do Hřenska se krátce před obecními volbami v roce 2010 nově přihlásilo 67 lidí. | Foto: Jan Langer

Ústí nad Labem - Získání stavebních zakázek výměnou za přihlášení nových voličů před obecními volbami. Tak měl vypadat obchod mezi podnikatelem Jiřím Barcalem a současným hřenským místostarostou Janem Havlem (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná).

Před loňskými komunálními volbami měl Barcal slíbit lidem za přihlášení a zvolení Havlovy strany 500 až pět tisíc korun.

Barcal to řekl v pondělí u ústeckého krajského soudu, který rozhoduje o platnosti loňských komunálních voleb v obci. Získat tak měl několik lidí, peníze jim prý ale nevyplatil.

Podnikatel: Měla to být služba

"Měla to být služba, dělal jsem to pro pana Havla," řekl u soudu podnikatel Barcal. Havel ho prý požádal o pomoc při shánění nových voličů a jako protislužbu mu nabídl získání stavebních zakázek. Místostarosta ale obvinění odmítá.

Podnikatel měl podle jedné ze zaměstnankyň obecního úřadu ve Hřensku do dvou nemovitostí přihlásit přibližně šestnáct nových občanů. Vlastník budov Sinan Mujabašič měl u soudu vypovídat také, ale údajně je v Bosně.

"Asi jeden až dva dny před volbami jsem to odvolal," řekl Barcal. Své rozhodnutí vysvětlit tím, že se do obce začalo přihlašovat velké množství lidí a jejich jednání i jednání Havla ho prý znechutilo.

Do Hřenska se krátce před obecními volbami v roce 2010 nově přihlásilo 67 lidí. Někteří z nich měli podporovat Havlovu stranu, jiní se přihlašovali údajně proto, aby vyrovnali podezřelý nárůst obyvatel. Situaci kritizovala i místní ODS a na volby podala ústavní stížnost.

Ústavní soud letos v květnu jejich žádosti vyhověl a vrátil případ k projednání krajskému soudu, který ji v listopadu 2010 zamítl. Podle Havla se lidé přihlašovali do obce, aby volby nikdo nezmanipuloval. Sám do svých nemovitostí nechal před volbami zapsat 37 lidí.

Obchod s voliči už podruhé

Podobná situace se v Hřensku stala už v roce 1998. Před volbami se začali do obce přihlašovat noví voliči a obec tehdy přišla o vlastnické právo k soutěskám Kamenice, kde provozovala plavbu na lodičkách.  Obecní rozpočet přišel jen kvůli lodím o deset milionů korun ročně. Podle Havla se obyvatelé Hřenska bojí, aby se situace neopakovala.

V případě, že soud označí volby za neplatné, nebylo podle ministerstva vnitra zastupitelstvo zvoleno. Zruší se tím všechna usnesení nového zastupitelstva a do čela obce se vrátí předchozí starosta a místostarosta. Do třiceti dnů od rozhodnutí soudu pak ministr vyhlásí nový termín voleb.

Sdružení Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná získalo v minulých volbách tři ze sedmi křesel v obecním zastupitelstvu. Za nimi skončila Strana za trvalou prosperitu naší obce a soutěsek též se třemi křesly. Poslední místo obsadil zástupce ODS.

 

Právě se děje

Další zprávy