Podezřelá rekonstrukce ústeckého muzea se znovu prověří

Domácí Domácí
7. 10. 2011 10:05
Nejvyšší státní zastupitelství našlo v původním vyšetřování kauzy chyby
Rekonstrukce ústeckého muzea nakonec stála 400 milionů korun.
Rekonstrukce ústeckého muzea nakonec stála 400 milionů korun. | Foto: Aktuálně.cz

Brno/Ústí nad Labem - Policie a státní zastupitelství ve vyšetřování opravy muzea v Ústí nad Labem nepostupovaly dost pečlivě - takový je závěr nejvyššího státního zastupitelství, které se kauzou zabývá od konce září.

Postupy při zadávání rekonstrukce, při níž původní cena 178 milionů stoupla na 400 milionů, se tak musí znovu ověřit.

"Nejvyšší státní zástupce shledal závady v původním vyšetřování a vydal pokyny krajskému státnímu zastupitelství, aby je odstranilo," řekla deníku MF Dnes mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Povahu výtek však už Markusová nesdělila. Deník má ale k dispozici dokument nejvyššího státního zastupitelství, ve kterém se uvádí, že "v předcházejícím řízení nebyla věc řádně objasněna".

Poté, co ve čtvrtek spis obdrželo krajské státní zastupitelství, jeho šéf Jan Jakovec potvrdil, že nejvyšší státní zástupce ve spisu uvádí, že v zakázce na opravu muzea mohlo dojít k pochybení.

"Máme proto zahájit úkony trestního řízení, na jejichž konci může být stíhání konkrétní osoby. Máme vyslechnout osobu, která podnět k prověření podala, a důsledně vyhodnotit všechny materiály nashromážděné policií," řekl.

Oprava muzea měla v roce 2006 původně stát 178 milionů korun. Jenže ústecká radnice pod vedením ODS a ČSSD odmítla dotaci ve výši 65 milionů korun a rozhodla, že připraví nový projekt a peníze bude čerpat z Evropské unie.

Kvůli průtahům se rekonstrukce prodražovala a její cena se zastavila až na 446 milionech korun. Přitom radnice v roce 2007 v čele se současným poslancem ODS Janem Kubatou tvrdila, že i když je rekonstrukce od počátku problematická, neměla by cena přesáhnout 280 milionů korun.

To se však nestalo. "V roce 2006 byla cena jen odhadovaná a bez DPH, na rekonstrukci v roce 2009 se zvyšovaly požadavky a byla širší, byly do ní zahrnuty i další instituce jako třeba Collegium Bohemicum. Konečný výsledek se při výběrovém řízení ještě obvykle zvýší," vysvětluje nárůst ceny Kubata.

Kritici už od počátku radnici vyčítali, že cenu rekonstrukce nadhodnotila, padlo kvůli tomu i první trestní oznámení.

Policie však nezjistila, že by firma Insky, která zakázku získala, nebo její subdodavatelské společnosti patřící i ústeckým "kmotrům" opravovaly muzeum za ceny dražší, než je obvyklé. A tak celou kauzu poslala k ledu. Pochybení při čerpání dotace teď nezjistil ani Úřad regionální rady Severozápad.

I přes rozsáhlá podezření považuje poslanec Kubata opravu muzea za něco, na co je dodnes hrdý. "Myslím, že se město nemá za co stydět. Zachránili jsme památkově chráněný barák," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy