Nahlédněte do interiéru zrekonstruované budovy muzea v Ústí nad Labem

Nahlédněte do interiéru zrekonstruované budovy muzea v Ústí nad Labem
Na ploše 1 500 m2 chce Collegium Bohemicum nabídnout návštěvníkům v mnohém nový a neotřelý pohled na dějiny společného soužití českého a německého obyvatelstva v českých zemích.
Výstavu zúčastněných architektonických návrhů si lze v Ústí prohlédnout do 25. října 2011.
Výstava s názvem "Třicet návrhů, jeden vítěz" prezentuje všech třicet návrhů přihlášených do soutěže a postup rozhodování poroty.
Návštěvníci si tak mohou sami udělat názor, zda porota vybrala nejlépe, přečíst si komentáře architektonických kanceláří k návrhům i hodnocení poroty.
Foto: Aktuálně.cz
Lucie Kalivodová
30. 6. 2011 12:46

Ústí nad Labem - Pod záštitou ministra kultury MUDr. Jiřího Bessera zahajuje společnost Collegium Bohemicum svou činnost v nově zrekonstruované budově muzea v Ústí nad Labem. Collegium Bohemicum je obecně prospěšná kulturně-vzdělávací a vědecká společnost, která se zabývá česko-německými vztahy a kulturním dědictvím německy mluvících obyvatel českých zemí. Organizuje a podporuje česko-německé kulturní akce, vzdělávací projekty a je aktivní i ve vědecké oblasti. Ve spolupráci s muzeem města Ústí nad Labem připravuje stálou expozici o dějinách německy mluvících obyvatel českých zemí.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy