Možnosti ROP severozápad nestačí na žádosti o dotace

ČTK ČTK
26. 12. 2013 22:06
Byly podány žádosti za 6,8 miliardy korun, k dispozici jsou 5,3 miliardy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem/K.Vary - Žádosti o dotace z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad přesahují jeho možnosti. 

V deseti výzvách, které na podzim program vypsal pro Ústecký a Karlovarský kraj, byly podány žádosti dohromady za bezmála 6,8 miliardy korun. K dispozici je však jen asi 5,3 miliardy. 

"Je jasné, že nebude možné uspokojit všechny žadatele, podporu získají nejlépe hodnocené projekty," sdělil ve čtvrtek předseda regionální rady Petr Navrátil.

Nejvíc peněz by mělo jít na rozvoj dopravní infrastruktury, kde byly podány žádosti dohromady za více než 2,8 miliardy korun, dalších více než 600 milionů korun představují žádosti o dotace na projekty z oblasti zlepšení dopravní obslužnosti včetně výstavby cyklostezek.

Téměř 1,3 miliardy korun žádají na svou revitalizaci obce a malá města. "O dalších 480 milionů požádala statutární města, která předložila dílčí projekty spadající do integrovaných plánů rozvoje," doplnil mluvčí ROP Vojtěch Krump.

Rozdělování dotací z ROP Severozápad se v roce 2012 zastavilo kvůli machinacím a obnoveno bylo až letos v srpnu. 

"Po obnovení činnosti byly příjemcům ve velmi krátkém čase proplaceny prakticky všechny dotace, které jim operační program dlužil, tedy více než tři miliardy korun," řekl Navrátil. 

Nové žádosti nyní procházejí kontrolou přijatelnosti a formálních náležitostí. Losováním pak budou projektům přiřazeni externí hodnotitelé, kteří je posoudí a obodují. Právě bodové hodnocení bude podkladem pro rozhodnutí o přidělení dotace.

V souvislosti s machinacemi v ROP Severozápad obžaloval minulý týden státní zástupce osm lidí z poškozování finančních zájmů Evropské unie nebo zneužití pravomoci úřední osoby. 

Mezi žalovanými jsou někdejší náměstek hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD) nebo bývalí ředitelé úřadu regionální rady Pavel Markvart, Petr Vráblík a Petr Kušnierz. Podle ministerstev financí a pro místní rozvoj způsobili škody za stovky milionů korun, ministerstva se proto připojila k trestnímu řízení s požadavkem na náhradu škody. Za chyby při rozdělování ale zaplatí i kraje - Karlovarský kraj přijdou korekce na zhruba 308 milionů a Ústecký na 598 milionů korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy