Loňský výbuch v Litvínově zavinil otevřený kanystr s benzínem a vysoké letní teploty

ČTK ČTK
4. 1. 2016 13:21
Žena v panelovém bytě nechala otevřený kanystr s benzínem, který v kombinaci s vysokými letními teplotami zapříčinil ničivou explozi a následný požár. Panelový dům na začátku července minulého roku muselo opustit třicet lidí a celkovou škodu družstvo vyčíslilo na téměř dva miliony korun. Kriminalisté nyní ženu obvinili z trestného činu poškození cizí věci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: HZS Praha, M. Kosmata

Litvínov - Za loňský výbuch v panelovém domě v Litvínově na Mostecku může exploze benzinu. Šestatřicetiletá žena otevřený kanystr nechala v bytě a látka v době, kdy panovaly vysoké teploty, explodovala. Domov kvůli tomu na začátku loňského července muselo opustit 30 lidí. Policie v pondělí informovala, že kriminalisté ženu obvinili z trestného činu poškození cizí věci.

Žena podle výsledků vyšetřování uschovala ve svém bytě v pátém patře v plastovém otevřeném kanystru benzin. "Ten se následně vlivem vysokých teplot intenzivně odpařoval a vytvořil se vzduchem výbušnou směs, která v noci explodovala," uvedla mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

V bytě v době výbuchu nikdo nebyl. Následný požár poničil rozvody, osvětlení, elektrické přívody do bytů, mechanismy výtahů a další věci. Družstvo vyčíslilo škody na 1,7 milionu korun. "Následkem exploze, kdy došlo k rozmetání různého materiálu do okolí domu, byla poškozena i dvě osobní auta a jejich majitelé vyčíslili škodu na 40 000 korun," uvedla mluvčí.

K požáru tehdy vyjelo sedm hasičských jednotek a panelák opustilo třicet obyvatel.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy