Litvínov - Litvínovem ve středu opět pochodovali sympatizanti krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti, kteří prošli i okolo sídliště Janov.
Podle policejních odhadů jich dorazilo přes 70. Pochodem chtěli připomenout střety s policií před dvěma lety.
Několikrát se dostali do slovních konfliktů s místními Romy, jediné dvě menší strkanice se ale odehrály zřejmě jen mezi místními.
Účastníci si dali sraz na hlavním tahu městem a zhruba v 16:15 se vydali na pochod. Nebylo jich ani zdaleka tolik jako v listopadu 2008, kdy městem pochodovalo asi 500 sympatizantů později zrušené Dělnické strany. "V průvodu bylo odhadem okolo 70 lidí," řekla na konci mítinku policejní mluvčí Alena Bartošová.
Výhrůžky vs. posměch
Úvod demonstrace se odehrál bez větších incidentů. K náznaku incidentu došlo až v 16:45 u kruhového objezdu, kde se před dvěma lety nejvíce bojovalo. Na pochod tam čekala asi desítka Romů, kteří po chvíli začali na pochod vulgárně pokřikovat. "Jestli půjdete do Janova, zasypeme vás dlažebními kostkami," zněla jedna z výhrůžek.
Extremisté reagovali jen posměšky. Romové se dostali i do dvou strkanic, jejich protivníky ale účastníci pochodu nebyli a policie vše rychle uklidnila. Průvod nakonec prošel jen Hamerskou ulicí po jižní straně sídliště, do nejproblematičtějších oblastí se projít ani nepokusil.
Během pochodu mluvil k demonstrantům předseda DSSS Tomáš Vandas, který varoval před dalším nárůstem sociálních problémů. Zároveň kritizoval nového starostu Milana Šťovíčka (VV), který podle něj už v minulosti ukázal neschopnost problémy města řešit.
Na mítink se přišel podívat i skončivší starosta Daniel Volák (ODS). Šťovíčka kritizoval naopak za to, že se na pochod nepřišel ani podívat. "Je to nezodpovědný přístup," řekl Volák.
Stoupenci DSSS se během pochodu chovali ukázněně a na slovní výpady ze strany Romů, které padaly na několika místech pochodu, reagovali jen jízlivými poznámkami. Pouze jedna skupinka demonstrujících občas spustila přerývané hučení, které je na fotbalových stadionech považováno za projev rasismu.
Když ale pochod oficiálně skončil, demonstranti na cestě zpět začali dávat najevo, co si myslí. Z davu zněla skandovaná hesla jako například "Národní odpor" či popěvky o "mrtvých cikánech". Policie nijak nezasáhla.
Před dvěma lety: 500 demonstrantů, 1000 policistů, 14 zraněných
Středeční demonstrace byla výrazně odlišná od akce před dvěma lety. Tehdy dorazilo asi 500 demonstrantů, kteří se snažili projít do sídliště Janov obývaného převážně Romy a dostali se do střetu s policisty.
Hromadná bitka, kterou policie dokázala vyřešit až za dvě hodiny, nakonec přinesla 14 zraněných a desítky zadržených. Policie tehdy nasadila do akce okolo 1000 mužů, situaci navíc komplikovaly i skupinky Romů, kteří ale nakonec do potyček prakticky nezasáhli.
Národní odpor je neregistrovaná neonacistická organizace. Dělnickou stranu, předchůdkyni DSSS, rozpustil letos v únoru Nejvyšší správní soud.