Letiště v Chomutově bude mezinárodní, souhlasí vláda

ČTK ČTK
6. 9. 2012 14:03
Letiště se stane třináctým neveřejným letištěm s mezinárodním provozem v ČR
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na letišti v Chomutově budou moci přistávat i letadla z cizích států.

S udělením statutu mezinárodního letiště ve čtvrtek souhlasila vláda. Sdělil to zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Letiště v Chomutově se stane třináctým neveřejným letištěm s mezinárodním provozem v České republice. V současné době je v ČR 18 mezinárodních civilních letišť, z nichž ale pouze šest je veřejných.

Letiště patří aeroklubu, který teď shání 60 milionů korun na stavbu nové ranveje. Důvodem investice je blízkost průmyslových zón, a tedy i potřeba letů pro byznysmeny.

Podle předkládací zprávy pro kabinet, zveřejněné na vládním webu, má letiště perspektivní využití k dopravě lidí i nákladů. "Rozšířením o statut neveřejného mezinárodního letiště získá provozovatel letiště nové možnosti spočívající především v poskytování služeb pro zahraniční návštěvníky a obchodní společnosti," uvádí materiál.

Neveřejná letiště nepřijímají všechna letadla, ale pouze ta s předchozí dohodou provozovatele nebo velitele letadla s provozovatelem letiště.

Letiště v Chomutově má nyní dvě vzletové a přistávací dráhy, získalo však stavební povolení pro jejich rekonstrukci a vybudováním zpevněných ploch. Dalším krokem by pak mělo být vybavení letiště pro noční provoz a zkvalitnění zázemí pro posádky. "Máme z toho rozhodnutí radost, teď díky tomu spustíme investice," řekl Ondřej Jungmann z chomutovského aeroklubu.

Vzniknout by měla betonová ranvej o délce 1250 metrů a k ní i pojížděcí dráhy. "Financování zatím řešíme, zkoušeli jsme nějaké evropské zdroje, ale to nevyšlo. Teď jsme v jednání s Ústeckým krajem," řekl Jungmann. Zda už má domluvené zájemce, to nechce aeroklub předjímat. "Je tu v okolí spousta průmyslových zón, poptávka by být mohla," dodal.

Udělením statutu mezinárodního letiště lze prý očekávat jen minimální zvýšení počtu letů mimo schengenský prostor, a to zejména do Chorvatka, popřípadě na Ukrajinu. Podle odhadů by neměl přesáhnout 20 letů ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy