Ústí nad Labem - Výkladní skříň toho, jak se v Česku manipuluje s evropskými dotacemi, společnost Krajská zdravotní, je v insolvenčním řízení.
Ve čtvrtek před polednem ji do něj poslal ústecký krajský soud, který tak vyhověl návrhu podanému Labskou investiční.
Proti soudní vyhlášce není možné odvolání, zároveň zatím není rozhodnutím o důvodnosti návrhu.
Důvodem soudního rozhodnutí je neschopnost společnosti splatit své závazky jak vůči Labské investiční, tak vůči státu.
Podle insolvenčního návrhu, který ve středu podal předseda představenstva společnosti Oldřich Látal, měla Krajská zdravotní v roce 2008 uzavřít s Labskou investiční smlouvu na poradenské služby v celkové hodnotě 9,1 milionu korun.
Jednalo se o pomoc s přípravou a zpracováním žádosti o dotaci do ROP Severozápad na projekty "Optimalizace logistických a obslužných procesů" a "Doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů" pro teplickou nemocnici.
Infobox
V předchozí verzi článku jsme uvedli, že se Krajská zdravotní ocitla v insolvenci, ve skutečnosti bylo ve čtvrtek zahájeno Krajským soudem v Ústí nad Labem insolvenční řízení. Za chybu se omlouváme.Právě tento dotační úřad dlouhodobě "zametal" pod koberec veškeré pochybnosti o předražených přístrojích - a to i přes důkaz v podobě auditu, který v roce 2010 provedla společnost Deloitte a který ukázal, že některé z přístrojů byly pořízeny až o třetinu dráž, než jaká byla jejich tržní cena.
Přístroje dodalo na základě zmanipulovaného výběrového řízení sdružení firem Hospimed a Puroklima.
Evropská komise odmítla tyto nákupy proplatit a případ Krajské zdravotní se stal výrazným trnem v oku bruselských úředníků.
Ačkoliv se ústecký dotační úřad poněkud zdráhal přistoupit k odvodu peněz, postoj Bruselu mu v tomto ohledu nedával příliš mnoho možností.
Podle nedávného rozhodnutí tak nakonec přistoupil k odvodu celé dotace - Krajská zdravotní tak musí vrátit celých 353 milionů korun, které dostala na nákup zdravotnické techniky.
Insolvenční návrh Labské investiční se týkal částky 6,5 milionu korun, kterou firma za provedené služby Krajské zdravotní vyfakturovala, ale kterou od ní - ani přes opakované upomínky - doposud nedostala.
Kvůli manipulacím se zakázkou navrhlo již dříve ministerstvo financí odebrání 176 milionů korun.
"Stanovená výše způsobilých výdajů je 321,1 milionu korun. Zbylé výdaje ve výši 95,8 milionu nebyly dle názoru ministerstva vynaloženy v souladu se zásadou řádného finančního řízení," uvedl tehdy náměstek ministra financí Jan Gregor.
Kromě této částky byla Krajské zdravotní navržena pokuta ve výši 80,3 milionu korun.
Tři pokuty za porušení pravidel hospodářské soutěže jí udělil také antimonopolní úřad. Jejich souhrnná výše přesahuje jeden milion korun.