Kraj testuje ropné kaly dovážené z ostravských lagun

Markéta Žižková
14. 10. 2011 16:05
První výsledky splňují podmínky, další kontrola bude 20. října
Ropné kaly putují z Ostravy na Mostecko
Ropné kaly putují z Ostravy na Mostecko | Foto: Jan Langer

Litvínov (Mostecko) - Ústecký kraj se zaměří na kontrolu upravených ropných kalů, které od října putují z Ostravy na skládku Celio v Litvínově.

Celkově tam má být do konce roku přepraveno 110 tisíc tun paliva. To půjde následně ke spálení do cementárny Lafarge Cement v Čížkovících na Litoměřicku.

Výsledky poslední kontroly splňovaly stanovené podmínky. Další kraj plánuje na 20. října. "Odebrané vzorky zašle krajský úřad k odborné analýze do akreditované laboratoře. Výsledky analýz by měly být k dispozici dle předpokladů do 10 dnů," doplnila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

V kontrolách chce krajský úřad pravidelně pokračovat. Mimo rámec integrovaného povolení bude provádět vlastí kontrolu přibližně jednou za měsíc.

Ropné kaly se testují už v Ostravě

Skladování kalů provází otázky ohledně jeho dopadů na životní prostředí. Jejich spalování pak vzbuzuje obavy ze znečištění ovzduší. Podle kritiků obsahují těžké kovy, polychlorované bifenyly a další toxické látky. Ústecký kraj chce proto materiál důsledně kontrolovat, a zabránit tak přesunutí ekologického problému z jednoho místa na další.

"Ústecký kraj opakovaně trvá na tom, že není možné přijímat řešení, která spočívají v pouhém přesunutí problému z jednoho ekologicky postiženého kraje na druhý," dodala mluvčí.

Ropný odpad tak prochází testem už v Ostravě. "Jsou odebírány a analyzovány vzorky z každé jednotlivé zásilky ještě před naložením. Materiál, který nevyhoví, nesmí být v Ostravě naložen a expedován," řekla Hanáčková.

Při nedodržení podmínek hrozí společnostem postih

Podmínky přitom úřad stanovil v integrovaném povolení. Pokud nebudou splněny, společnosti nesmí odpad skladovat ani spalovat.  "Pokud by došlo ze strany společností realizujících likvidaci odpadu na našem území k porušení jakékoli podmínky, bude vyvozena odpovědnost," zní z kraje.

Vedení ústeckého kraje nejprve využití paliva ke spalování v srpnu odmítl, nakonec ovšem odbor životního prostředí povolení vydal. Prý neměl jinou možnost. Ročně má být v čížkovické cementárně spáleno 20 tisíc tun paliva. Ekologové z tohoto řešení nejsou příliš nadšení. Je to prý ale mnohem lepší řešení než jeho spálení v elektrárně.

Podívejte se, jak vypadají ostravské ropné laguny:

Ropné kaly, které se v Ostravě shromažďovaly celé 20. století, pochází z tamní chemičky Ostramo. Výsledné laguny jsou považovány za jednu z největších ekologických zátěží v Česku, celkem v nich bylo uloženo asi 200 tisíc tun kalů.

 

Právě se děje

Další zprávy