Jak se zbavit kalů v Ostravě? Převezou se do Litvínova

ČTK ČTK
4. 10. 2011 20:07
Konečnou stanicí odpadu má být cementárna na Litoměřicku
Při čištění lagun několikrát uniklo do ovzduší velké množství nebezpečných oxidů síry.
Při čištění lagun několikrát uniklo do ovzduší velké množství nebezpečných oxidů síry. | Foto: Ondřej Besperát

ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě začala firma Geosan Group převážet na skládku společnosti Celio v Litvínově.

Následně má být spáleno v cementárně Lafarge Cement v Čížkovicích na Litoměřicku. Informovala o tom mluvčí Geosanu Vlasta Končelová.

Plán firmy vyvézt 110 000 tun toxických kalů do severních Čech v srpnu zásadně odmítl Ústecký kraj, nyní ale firma splnila všechny podmínky k uskladnění a spálení odpadu.

Končelová uvedla, že palivo se postupně nakládá do speciálních kovových krytých kontejnerů, které do Litvínova převážejí vlaky. "V současnosti odvážíme denně z lagun jeden vlak paliva, což znamená 66 kontejnerů o celkové hmotnosti cca 1320 tun," uvedl v tiskové zprávě výrobní ředitel Geosan Group Jiří Šalda. Přeprava je naplánována tak, aby bylo veškeré palivo odvezeno do konce letošního roku.

Ústecký kraj: Nemohli jsme nevyhovět

Skládka společnosti Celio v Litvínově dostala od Krajského úřadu Ústeckého kraje povolení palivo skladovat.

"Krajský úřad udělil Celiu požadovanou změnu integrovaného povolení. Využil všech možností k tomu, aby byly stanovené podmínky co nejpřísnější a bude jejich dodržování důsledně sledovat," řekla mluvčí kraje Magdaléna Hanáčková. Úřad podle ní nemohl žádosti o změnu povolení nevyhovět, pokud společnost splnila všechny podmínky.

Vedení Ústeckého kraje se proti plánu spalovat kaly v regionu ohradilo v srpnu. Záměr prý provází celá řada nevyjasněných a diskutabilních aspektů.

"Musíme v této souvislosti bez kompromisů a opakovaně trvat na tom, že Ústecký kraj v žádném případě nemůže přijmout řešení, které spočívá v pouhém přesunutí problému z jednoho ekologicky postiženého kraje na druhý," uvedla v srpnu hejtmanka Jana Vaňhová.

Nespokojení jsou i Ostravané. Kvůli pachu a hluku při čištění

První etapa sanace lagun bude podle Šaldy dokončena řádně a bez negativních vlivů na životní prostředí. Při čištění lagun však v poslední době několikrát uniklo do ovzduší velké množství nebezpečných oxidů síry. Hrozí za to až sedmimilionová pokuta. 

Podívejte se na likvidaci ostravských lagun:

Radnice ostravského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz navíc kvůli tomu podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z obecného ohrožení.

Laguny po bývalé chemičce Ostramo, která byla v provozu celé minulé století, jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Bylo v nich uloženo téměř 200 000 tun ropných kalů vyprodukovaných jako odpad z chemičky.

Po laguně lesopark?

Geosan Group je vedoucím členem sdružení Čistá Ostrava, které sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo. Čištění lagun provázejí stálé problémy, obyvatele v okolí obtěžuje hluk, prach i zápach. Samotné laguny mají být odtěženy do konce letošního roku, podle mluvčího Čisté Ostravy Lubomíra Zabavíka je už pryč více než polovina tekutého obsahu.

Pak bude následovat vyčištění 600 000 tun kontaminované zeminy a podzemní vody na ploše deseti hektarů. Po zalesnění se má oblast změnit v lesopark.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 32 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 51 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy