Exsenátor Novák nevzdává šanci na propuštění, podal stížnost

ČTK ČTK
16. 3. 2015 10:25
Konečné rozhodnutí o podmínečném propuštění z vězení tak vynese ústecký krajský soud.
Alexandr Novák u soudu
Alexandr Novák u soudu | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Bývalý senátor za ODS a starosta Chomutova Alexandr Novák podal stížnost na rozhodnutí chomutovského soudu, který zamítl jeho žádost o podmínečné propuštění z vězení. Definitivní rozhodnutí tak bude na ústeckém krajském soudu, řekla  jeho mluvčí Marcela Trejbalová. Novák si odpykává čtyřletý trest za přijetí čtyřicetimilionového úplatku. O podmínečné propuštění usiluje od loňského léta.

Okresní soud v Chomutově v polovině února Novákovu žádost o podmínečné propuštění zamítl. Bývalý politik podal stížnost, kterou ústecký krajský soud obdržel minulý týden. "Krajský soud bude rozhodovat v první půli dubna," řekla Trejbalová.

Litoměřický soud loni v létě žádosti vyhověl, krajský soud ale rozhodnutí zrušil a vrátil ho do Litoměřic k novému projednání. Soud argumentoval především tím, že Novák nenastoupil do vězení dobrovolně, i tím, že ve vězení nenosil předepsaný oblek.

Novák si trest odpykával původně ve věznici v Teplicích, později byl přeložen do Litoměřic. Soud loni v prosinci vyhověl jeho žádosti o přeřazení do mírnějšího druhu věznice a Novák byl přeložen do Všehrd na Chomutovsku.

Okresní soud původně uložil Novákovi dvouletý podmíněný trest s odkladem na pět let, Novák se ale proti rozsudku odvolal. Krajský soud zpřísnil trest na čtyři roky vězení, Novákovi zároveň udělil pětimilionovou pokutu, kterou bývalý politik uhradil.

Případ úplatku se datuje do roku 1999, kdy byl Novák starostou Chomutova. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy