ČSSD si kupovala hlasy, Sobotka vyhrožuje vyloučením

Radek Nohl Radek Nohl
11. 11. 2010 20:21
V Jirkově se ve třech okrscích budou opakovat volby
V Jirkově půjdou lidé k volbám znovu.
V Jirkově půjdou lidé k volbám znovu. | Foto: Jan Langer

Jirkov - Sociální demokracie slavila v Jirkově na Chomutovsku velké vítězství, v komunálních volbách tu získala přes třicet procent hlasů.

Teď ale ústecký krajský soud rozhodl, že si ČSSD hlasy voličů kupovala. Kvůli tomu se budou volby v Jirkově opakovat.

Členové sociální demokracie si najímali řidiče, kteří vozili lidi k volebním místnostem. Některým dokonce slibovali, že pokud ČSSD zvítězí, zajistí jim práci.

Jedním z řidičům byl i Ladislav Strnisko. Ten u soudu prohlásil, že svážel lidi k základní škole nebo kulturnímu domu v Ervěnicích, kde jim předal zaškrtnuté hlasovací lístky. Když odvolili, předal jim sto korun.

"Takto jsem odvozil asi sto lidí," přiznal Strnisko. Podle něj měl vše zaplatit kandidát ČSSD Libor Duchoň. Ten odmítl, že by si sociální demokracie hlasy kupovala. Jeho výpovědi ale soud neuvěřil.

Volby se budou opakovat ve třech okrscích

"Jednoznačně bylo doloženo, že voliči byli k volebním místnostem pro okresky 7, 8 a 9 organizovaně sváženi za účelem volby konkrétní volební strany," uvedla ústecká soudkyně Dagmar Štullerová. A právě v těchto okrscích půjdou lidé k volbám znovu.

Soud je přesvědčen, že pokud by řada obyvatel nedostala zaplaceno a nebyla k volební místnosti odvezena, vůbec by se voleb nezúčastnila.

Rozsudek dnešním dnem nabyl právní moci. Ministr vnitra by měl do třiceti dnů stanovit termín opakovaných voleb.

Organizátorovi hrozí vyloučení z ČSSD

Duchoňovi kvůli manipulaci s volbami hrozí vyloučení z ČSSD.

Úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka Aktuálně.cz řekl, že pokud kupování hlasů budou mít potvrzené, musí tento člověk ze strany odejít.

Již v pondělí ústecký krajský soud rozhodl o opakování voleb i ve třech okrscích v Krupce na Teplicku.

Reagoval tak na stížnost pětice politických stran o kupčení s hlasy sociálně slabých při komunálních volbách. Voliči si stěžovali, že zejména Romové dostali 200 nebo 300 korun, když zvolí konkrétní stranu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy