Praha - Středočeský kraj vynaloží na žákovské jízdné zdarma výrazně méně než v minulém školním roce. Kvůli změněným podmínkám totiž klesl počet žadatelů o tuto službu zhruba na čtvrtinu.
Hejtmanství předpokládá, že na dopravu žáků a studentů do škol vydá kolem 60 milionů korun, zatímco v loňském školním roce to bylo 250 milionů korun, naznačil šéf kraje David Rath (ČSSD).
Radikální pokles žádostí
Kraj ušetří, protože od září žákovské jízdné omezil. Nově ho budou zájemci dostávat zpětně. Hejtmanství zatím o hrazení žákovského jízdného požádalo 7200 dětí, v posledních dnech přichází na úřad až tisíc žádostí denně.
Rath si úbytek žádostí, kterých je v porovnání s loňským školním rokem zhruba o 30 tisíc méně, vysvětluje zpřísněním podmínek.
Dříve stačilo na kraj doručit potvrzení o studiu a vyřídit si speciální průkazku, na kterou děti jezdily zadarmo. Nyní je ale potřeba se nejprve zaregistrovat, vyplnit žádost o zpětné proplacení jízdného a také doklad o školní docházce.
"Žádají o to jen ti, pro které je jízdné velkou finanční zátěží," uvedl Rath.
Proplácí se zpětně
Žádost o proplacení jízdného bude možné podat vždy za každé pololetí a po jeho ukončení bude nutné doložit počet dnů školní docházky. Toto číslo se vynásobí nejlevnějším jízdným na dané trase. Radní pak tuto částku schválí jako dar kraje pro příslušného žáka.
Jízdné si ve vlaku nebo autobusu zaplatí žák nebo student sám. Poté si vyžádá pro každé pololetí školního roku formulář potvrzující školní docházku, kde bude přesně uveden počet dní, kdy navštěvoval školu. Na konci každého pololetí zašle originál potvrzení na krajský úřad. Termín podání žádosti o refundaci na první pololetí vyprší 15. října.
Kraj podle Ratha k novému opatření přimělo především zneužívání současného "liberálního" systému, kdy školák dostal jízdné dopředu uhrazeno. Někteří studenti či žáci si podle něj nechávali proplatit cesty i jinam než do školy.
Doprava do škol zdarma byla předvolebním slibem ČSSD. Týká se žáků a studentů od šesti do 19 let, kteří mají trvalé bydliště a školu ve středních Čechách. Středočeský kraj chce do roku 2012 přejít na systém čipových karet, které podle Ratha umožní dokonalou kontrolu.