Stát selhal v péči o děti cizinců, tvrdí ombudsman

ČTK ČTK
17. 4. 2012 16:56
Varvařovský kritizuje poměry v zařízení Permon na Příbramsku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Stát podle veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského selhal v péči o děti z ciziny. V zařízení Permon na Příbramsku, kam jsou umisťovány, připustil jejich nezákonnou izolaci a špatné zacházení.

Velká část z dětí rozumí česky a v zařízení vůbec nemusí být, uvedl Varvařovský v úterní tiskové zprávě. Vinu za současný stav dal ministerstvu školství (MŠMT).

Ministerstvo se proti tomu ohradilo a ve svém vyjádření uvedlo, že kontroly zařízení zásadní pochybení neobjevily. Kritiku odmítlo i vedení zařízení. MŠMT také oznámilo, že Permon bude na konci června zrušen.

Děti podle Vavrařovského neměly soukromí, některé se dopustily sexuálních deliktů, přesto pachatelé i oběti zůstali i pak v běžném kontaktu.

Velká část z dětí přitom rozumí česky a v zařízení vůbec nemusí být, uvedl Varvařovský v tiskové zprávě. Vinu za současný stav dal ministerstvu školství (MŠMT).

Varvařovský píše o tristních životních podmínkách dětí i nezákonnostech ze strany vedení zařízení.

"Děti v zařízení jsou demotivovány, chybí jim sociální kontakt i odborná péče a výchovné problémy tak eskalují," uvedl. Dodal, že vedení zařízení po kritice část věcí zlepšilo, zásadní problémy však i tak zůstaly.

K izolaci dochází zbytečně

Zařízení vzniklo pro děti cizinců, o které se jejich rodiče nedokážou postarat, které nemluví česky a mají traumata z minulosti.

Ve skutečnosti však podstatnou část dětských klientů tvoří Slováci, v době ombudsmanovy návštěvy jich bylo 43 procent. I další děti v zařízení sice mají formálně status cizinců, ale česky obvykle mluví.

"Tyto jazykově i kulturně integrované děti nemají být v zařízení pro cizince, ale v běžných školských zařízeních," uvedl ombudsman. Nedostaly by se pak do izolace a navíc by mohly zůstat v kontaktu se svou rodinou. Když jsou v Permonu, je to obtížnější, protože se jedná o jediné zařízení svého druhu v zemi.

Zástupci MŠMT sdělili, že už v minulosti po podnětech ombudsmana zařízení Permon kontrolovali, ale žádná zásadní pochybení z toho nevyplynula.

S vyjádřením nesouhlasí ani ředitel několika zařízení Luboš Hudec, kam Permon spadá. "Samozřejmě nesouhlasím s vyjádřením úřadu ombudsmana, protože je účelové a zavádějící. Nebyla zveřejněna ani naše obhajoba, ani část obhajoby k jednotlivým věcem, které jeho úřad uvedl do té zprávy," řekl Hudec.

Připravuje prohlášení a v nejbližších dnech také tiskovou konferenci s prohlídkou zařízení pro novináře.

MŠMT se ohradilo proti obviněním z nečinnosti s tím, že děti hovořící česky jsou postupně přemisťovány do běžných zařízení.

MŠMT je nečinné

Ombudsman na chyby upozorňoval už před čtyřmi lety. Loni svolal setkání zástupců ministerstev školství, vnitra, sociálních věcí a Nejvyššího státního zastupitelství. Dohodli se, že se působení Permonu postupně utlumí a děti se dostanou do běžných školských zařízení.

"Vzhledem k nečinnosti MŠMT však prakticky k ničemu z toho nedochází," uvedl Varvařovský.

Ministerskými úředníky podle něj nehnulo, ani když "vedení zařízení Permon nerespektovalo přímý pokyn státního zástupce k přemístění několika dětí". Pouze v zařízení udělali kontrolu a informovali, že vážné chyby nenašli.

 

Právě se děje

Další zprávy