Mělník trápí přemnožení holubi, třetinu jich zlikviduje

ČTK ČTK
21. 4. 2011 16:02
Na zákrok radnice z rozpočtu vyčlenila 30 tisíc korun
Holubům připomíná město původní domovské prostředí
Holubům připomíná město původní domovské prostředí | Foto: Reuters

Mělník - Radnice v Mělníku hodlá rázně zakročit proti přemnoženým holubům, na snížení jejich počtu vyčlenila 30 tisíc korun.

Odchyt a usmrcení holubů zajišťuje pro město již několik let specializovaná firma.

"Daří se tak držet holubí populaci v centru města na přijatelné úrovni," uvedl mělnický starosta Ctirad Mikeš (ČSSD).

Město počet holubů omezuje na dvou místech, v areálu mělnické nemocnice a na náměstí Karla IV. na jednom z obchodních domů. Firma chytá holuby do speciálních klecí a pak je nechává usmrtit v atmosféře kyslíku uhličitého.

"Slouží pak jako potrava dravcům v záchranných stanicích," uvedl Mikeš.

Holubi ohrožují i zdraví lidí

Holuby odchytem město zcela nezlikviduje, pouze jejich počet redukuje na přijatelnou úroveň. Pokud by to nedělalo, hrozilo by, že by se přemnožili a likvidace následků by stála daleko více.

Ve městě žije kolem 200 holubů, každoročně je prý potřeba vyhubit třetinu. Podle Mikeše nemají všechny budovy ve městě opravené střechy nebo vikýře, holubi tam pak mohou hnízdit.

Holubi neznamenají jen riziko z hlediska znečišťování veřejných prostranství, mohou ohrozit zdraví lidí. Jsou nositeli některých nákaz bakteriálního původu, například salmonelózy. V jejich peří žijí také parazité čmelíci.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy