Kladno propouští úředníky, na nové posty radních ale má

Marcela Jurková
25. 1. 2011 20:12
Ač město hospodaří s rekordním rozpočtem, razantně šetří na pracovnících magistrátu

Kladno - Značné části úředníků kladenského magistrátu klesne od února plat, někteří o práci přijdou. Rozpočet města je přitom rekordní. Na financování dvou nových placených funkcí se ale peníze najdou.

Přibližně dvacet z téměř tří stovek pracovníků dostane výpověď pro nadbytečnost. Ač má Kladno letos hospodařit s historicky nejvyšším rozpočtem ve výši 2,065 miliardy korun, vedení města v pondělí přijalo razantní úsporná opatření. Pouze však vůči zaměstnancům, nikoliv vůči sobě. ´

Místo zaměstnanců placení funkcionáři

Kvůli politické koaliční dohodě mezi kladenskou ODS a ČSSD byly totiž pro volební období 2010-2014 nově vytvořeny placené funkce dvou uvolněných radních - pro kulturu a sport.

Těmto radním - Miloši Vrchlavskému (ČSSD) a Otakaru Černému (ODS) musí město měsíčně vyplácet odměnu ve výši 48 169 korun a samozřejmě ještě platit sociální a zdravotní pojištění. Laicky řečeno za jednoho uvolněného radního „musí odejít" dva úředníci.

"Tarifní mzdy úředníků se nesnižují, jen jsme snížili výši mzdových prostředků. Některá místa se zruší, část peněz ušetříme na odměnách a osobních ohodnoceních," uvedl náměstek primátora Miroslav Bernášek (ODS), který má tvorbu rozpočtu na starosti. 

Argumentuje navíc tím, že od státu dostalo město méně peněz, než potřebuje k výkonu státní správy jako je například vydávání občanských či řidičských průkazů, pasů nebo registrace vozidel.

Tvrdí také, že snižování počtu pracovníků magistrátu nemá s vyplácením radních nic společného. "Oni zaplnili některá místa, která nebyla na magistrátu obsazena úředníky a nyní vykonávají jejich činnost," doplnil.

Opozici se propouštění nelíbí

Náměstek primátora Zdeněk Syblík (ČSSD) nejprve pro Aktualně.cz uvedl, že z magistrátu budou odcházet především úředníci v důchodovém a předdůchodovém věku. To však primátor Dan Jiránek (ODS) vyloučil. "Většina těchto lidí už odešla," poznamenal.

Někdejší kladenský primátor a někdejší člen ODS Milan Volf současnou velkou koalici ostře kritizuje
Někdejší kladenský primátor a někdejší člen ODS Milan Volf současnou velkou koalici ostře kritizuje | Foto: Repro: ČT24

Patrně nejstarším "úředníkem" tak je nově uvolněný radní Miloš Vrchlavský. Je mu sedmdesát let. "Ano, je v důchodu," potvrdil Syblík s tím, že posty byly obsazeny na základě koaliční dohody.

Opozičním zastupitelům z řad Volby pro Kladno se počínání vedení města nelíbí. "Rozpočet jsem ještě neviděl, takže nemohu komentovat, jestli se dalo ušetřit jinde a kolik. Přijde mi ale absurdní, že byly uměle vytvořeny dvě placené funkce pro sport a kulturu, když město má vlastní společnosti Sportovní areály města Kladna a Kultura pro Kladno a navíc stejně zaměřené komise. Něco takového historie Kladna nepamatuje," říká lídr opoziční strany Milan Volf.

Současný výkonný ředitel kladenského hokejového klubu a někdejší primátor města (ještě v barvách ODS) je přesvědčen, že úředníci, kteří mají pro svou práci vzdělání, jsou pro město prospěšnější. Jen dodatek: Otakar Černý je pro změnu bývalý výkonný ředitel HC Kladno, jehož ve funkci vystřídal právě Milan Volf.

 

 

Právě se děje

Další zprávy