Dost bylo nepořádku, Kutná Hora vyhlásila boj špíně

ČTK ČTK
5. 12. 2010 12:55
Kutná Hora chce v příštím roce zvýšit výdaje na úklid města
Momentka z Kutné Hory.
Momentka z Kutné Hory. | Foto: Jan Langer

Kutná Hora - Kutná Hora, která je častým cílem turistů, chce v příštím roce věnovat více peněz na úklid ulic, veřejnou zeleň a obnovu městských komunikací.

"Přestože bude muset kvůli propadu příjmů celkově šetřit, tato oblast by měla být naopak posílena," oznámil starosta města Ivo Šanc (Šance pro město).

Vedení radnice si přeje, aby částka na úklid vzrostla řádově o jednu třetinu, což znamená o osm až deset milionů.

"Máme pocit, že tyto služby a potažmo rozpočet technických služeb byly v minulých letech dost podhodnoceny. Na tváři města to bylo znát a fungování technických služeb nemohlo být ani zdravé," míní Šanc, který je ve vedení města od podzimních komunálních voleb. Dříve na radnici vládla ODS, která ale ve volbách propadla.

Proto by tyto výdaje měly být posíleny, a to o částku, která se ušetří jinde. Škrty se podle Šance mají týkat prakticky všech ostatních kapitol, měly by být na úrovni pěti až deseti procent. Pocítí je zejména samotný úřad. Podobně jako na ostatních radnicích nelze vyloučit ani snížení počtu úředníků. "Je tam cíl snížit i mzdové náklady, ale to může být i formou přirozených odchodů," dodal starosta.

Příjmy a výdaje města v příštím roce by měly po zapojení úvěru činit 512 milionů. Současné zadlužení města není podle Šance nijak dramatické, představuje kolem 60 milionů. Dluh vznikl zejména kvůli úvěrům na budování bytů a je bez problémů splácen, uvedl starosta. Rozpočet budou zastupitelé schvalovat 21. prosince.

 

Právě se děje

teď

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy