Dost bylo nepořádku, Kutná Hora vyhlásila boj špíně

ČTK ČTK
5. 12. 2010 12:55
Kutná Hora chce v příštím roce zvýšit výdaje na úklid města
Momentka z Kutné Hory.
Momentka z Kutné Hory. | Foto: Jan Langer

Kutná Hora - Kutná Hora, která je častým cílem turistů, chce v příštím roce věnovat více peněz na úklid ulic, veřejnou zeleň a obnovu městských komunikací.

"Přestože bude muset kvůli propadu příjmů celkově šetřit, tato oblast by měla být naopak posílena," oznámil starosta města Ivo Šanc (Šance pro město).

Vedení radnice si přeje, aby částka na úklid vzrostla řádově o jednu třetinu, což znamená o osm až deset milionů.

"Máme pocit, že tyto služby a potažmo rozpočet technických služeb byly v minulých letech dost podhodnoceny. Na tváři města to bylo znát a fungování technických služeb nemohlo být ani zdravé," míní Šanc, který je ve vedení města od podzimních komunálních voleb. Dříve na radnici vládla ODS, která ale ve volbách propadla.

Proto by tyto výdaje měly být posíleny, a to o částku, která se ušetří jinde. Škrty se podle Šance mají týkat prakticky všech ostatních kapitol, měly by být na úrovni pěti až deseti procent. Pocítí je zejména samotný úřad. Podobně jako na ostatních radnicích nelze vyloučit ani snížení počtu úředníků. "Je tam cíl snížit i mzdové náklady, ale to může být i formou přirozených odchodů," dodal starosta.

Příjmy a výdaje města v příštím roce by měly po zapojení úvěru činit 512 milionů. Současné zadlužení města není podle Šance nijak dramatické, představuje kolem 60 milionů. Dluh vznikl zejména kvůli úvěrům na budování bytů a je bez problémů splácen, uvedl starosta. Rozpočet budou zastupitelé schvalovat 21. prosince.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy