Debakl z Bílé hory se zrodil u Rakovníku, ukáže výstava

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 11. 2010 20:30
Od bitvy, která zásadně ovlivnila české dějiny, uplynulo 390 let
Foto z instalace výstavy
Foto z instalace výstavy | Foto: Aktuálně.cz

Rakovník - Od bitvy na Bílé hoře uplynulo 390 let.

Muzeum T. G. Masaryka v Rakovníku při té příležitosti připravilo výstavu o střetu vojsk, jenž osudné bitvě bezprostředně předcházel.

Právě u Rakovníka se totiž vojska šikovala.

Návštěvníci tak mohou nahlédnout do historie prostřednictvím vykopávek z posledních průzkumů v Olšanském polesí či dobových zbraní.

"Hlavním tahákem bude panoramatická situace vojáka ve valovém polním opevnění a stan s důstojníkem," řekla Aktuálně.cz kurátorka výstavy Kateřina Blažková.

Chybět nebudou ani obrazy, portréty a modely.

Na své si prý přijdou i děti. Nejmenší mohou skládat kostky s obrázky obou armád, větší se mohou pokusit vcítit se do raněného vojáka.

Bitva na Bílé hoře v kostce

  • Bitva, která se odehrála 8. listopadu 1620, byla rozhodujícím střetem třicetileté války
  • Prohra českých stavovských vojsk s armádami Katolické ligy a císaře Svaté říše římské zpečetila osud stavovského povstání
  • Zhruba dvouhodinový střet ovlivnil dění v české zemi na dalších 300 let
  • Skončilo období konfederace zemí Koruny české Tak skončilo období konfederace zemí Koruny české, tedy konfederace

"Zajímavostí je jezdecký portrét velitele císařské armády Buquoye, přičemž místo jeho obličeje bude vyříznuté, aby se návštěvníci mohli vyfotit a pokusit se zatvářit tak, jak se asi Buquoy mohl tvářit, když se po choulostivém zranění pokoušel vysednout na koně," prozradila ještě Aktuálně.cz Blažková. rytinu z roku 1620, která je jediným soudobým obrazovým pramenem k bitvě.

O bitvě u Rakovníka

Ve dnech 27. října až 6. listopadu 1620 proběhla u Rakovníka devítidenní bitva, v níž se střetla císařsko-ligistická armáda se stavovským vojskem.

Protože se stavovské vojsko nenechalo ze svých dobře opevněných pozic kolem města vyprovokovat k volné bitvě, císařští se po 9 dnech rozhodli k dalšímu postupu na Prahu.

Stavovští vojáci se proto pokusili armádu mířící na Prahu předehnat, což se jim nakonec podařilo. 7. listopadu dorazili na Bílou horu, kde se rozhodli zakopat a počkat na své nepřátelé. Vlivem naprostého vyčerpání z kvapného přesunu ale nakonec osudnou bitvu prohráli.  

Rytina z roku 1620, která je jediným soudobým obrazovým pramenem k bitvě
Rytina z roku 1620, která je jediným soudobým obrazovým pramenem k bitvě | Foto: Kateřina Blažková

 

Právě se děje

Další zprávy