Plzeň - Víc než hodinovou velkou přehlídkou Convoy od Liberty, kterou podél hlavní plzeňské Klatovské třídy sledovaly tisíce lidí s americkými, českými a belgickýmivlajkami, vyvrcholil víkendový program Slavností svobody. Ten podle mluvčí magistrátu Evy Barborkové přilákal od pátku do neděle až 100 tisíc lidí.
Potleskem a pokřikem davy vítaly 300 kusů historické i současné vojenské techniky, pochodující pěšáky i nízké přelety stíhaček gripen a armádního dopravního letounu Airbus A319 CJ. Hlavními hvězdami přehlídky ale byla dvacítka veteránů z USA a Belgie, kteří Plzeňpřed 70 lety osvobodili. Kromě nich nich byli v konvoji také dva Pattonovi vnuci George Patton Waterst a Helen Pattonová.
I když víc než devadesátiletí veteráni absolvují během slavností náročný a únavný několikadenní program, jásaní lidí, mávaní vlajek a létající květy šeříků mnohým daly tolik síly, že na vojenských historických džípech absolvovali přehlídku vestoje a zdravili se s lidmi.
Přehlídku uváděla jednotka představující historickou 16. obrněnou divizi americké armády přesně tak, jak v roce 1945 vypadala. "Byla složená z čety pěchoty, která pochodovala v historických uniformách s dobovou výstrojí a dle dobových předpisů, následovala četa kavalerie, tedy průzkumu, a pak jely tanky," popsal ČTK čelo průvodu komentátor přehlídky Miroslav Seifert.
V Plzni se proháněla historická i současná armádní technika
Po Klatovské třídě tak rachotily, stejně jako v roce 1945, lehké tanky M5 Stuart, tank M4 Sherman, či stíhač tanků M36 Jackson. Sherman, který projel Plzní, prošel za války africkým a francouzským tažením a válku skončil na německém území, řekl Seifert.
V průvodu se pak střídaly staré armádní džípy, dodge, kolová i pásová vozidla, nákladní auta, sanitky, motocykly i pěší jednotky. Závěr konvoje tvořilo několik vozů současné americké armády, včetně vozů humvee a obrněných transportérů Stryker, a prezentace české armády s obrněnými Pandury, s houfnicemi Dana či s nákladními auty.
O čelo průvodu se postaralo kolem 150 vojenských nadšenců z celého světa, kteří dva roky připravovali společný projekt Czech fury zaměřený na historicky reálnou rekonstrukci života amerických vojáků.
"Snažili jsme se divákům ukázat, jak tenkrát byla americká armáda organizována - pěchota, průzkum, kavalerie a pro podporu boje i tanky. Napodobit pravé pěšáky z daného období je to nejsložitější, protože musíte mít nejen uniformu a výstroj, ale musíte se naučit i ten správný vojenský krok podle dobových regulí," řekl Seifert.
Slavnosti svobody pokračují v Plzni do 6. května, kdy je ukončí pietní akt u pomníku Díky, Ameriko! a závěrečný koncert v synagoze. Ve městě v neděli pokračuje kulturní program a k vidění jsou vojenské dobové i současné kempy.