ZŠ Plzeňská skončí. Petice rodičů a učitelů nepomohla

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
15. 11. 2011 16:00
Škola je vyhlášená svým výjimečným programem, příští školní rok už ale neotevře
Foto: ZŠ Plzeňská

Praha - Zastupitelé Prahy 5 schválili zrušení Základní školy Plzeňská. Od příštího září budou muset žáci přejít do jiných škol.

Proti rozhodnutí protestují rodiče žáků i pedagogický sbor. Škola má podle nich unikátní vzdělávací program. Proti záměru městské části sepsali petici, názor zastupitelů se jim ale změnit nepodařilo. 

ZŠ Plzeňská má skončit kvůli nízkému počtu žáků. Do školy dochází 141 dětí, kapacita je ale zhruba trojnásobná. Městská část musí na školu ročně doplácet investiční příspěvek ve výši dvou milionů korun.

Oficiálně dojde ke sloučení školy Plzeňské se školou v Podbělohorské ulici. Nástupnickou organizací se stane škola Podbělohorská a Plzeňská zanikne. Nástupnická škola má ale na rozdíl od Plzeňské pouze první stupeň výuky. Starší žáci proto budou muset přejít na jiné školy.

"V této lokalitě jsou dobře dostupné všechny školy, jezdí tam školní autobus. Nabízíme také všem zájemcům pomoc při přestupu," uvedl pro ČTK zástupce starosty Petr Lachnit. Podle něj zajistí okolní školy žákům stejné nebo dokonce lepší vzdělávání.

S tím ale nesouhlasí rodiče, kteří upozorňují na to, že ZŠ Plzeňská je vyhlášená svým integračním programem. Dohromady se tu vzdělávají děti s hendikepem, ze sociálně slabých rodin i děti nadprůměrně nadané. Žáci se učí v malých skupinkách. Právě malé třídy ale vadí městské části.

Praze 5 se nelíbí malé třídy

"Podle zákona musí být ve třídě minimálně 17 žáků, na Plzeňské jich je ale průměrně jen 15. Škola má už třetí rok výjimku kvůli nízkému počtu žáků a radnice musí doplácet," uvedl Lachnit.

Podle ředitelky Ireny Prokopové jsou nižší počty žáků ve třídách při takovém způsobu vzdělávání nutné. "Umožní individuální přístup učitelů k žákům a zároveň vytvoření pozitivního klimatu ve třídách," uvedla Prokopová. Podle školy navíc počet žáků stoupá a do konečné naplněnosti jich chybí jen osm.

Rodiče hendikepovaných žáků se obávají, že jejich dítě nezvládne tempo v klasickém třídním kolektivu. Lachnit naznačil, že část dětí by mohla skončit ve zvláštních školách.

"Pokud fungují v této základní škole, nevidím důvod, proč by nemohli fungovat i jinde. A pro ty ostatní zřizuje magistrát praktické školy," uvedl Lachnit.

Rodiče nadprůměrně inteligentních žáků se zase bojí, že bude zrušen program Nadaný žák. Slibům městské části, že se program přesune na ostatní školy, nevěří.

"Je to nereálné. Nadaný žák potřebuje speciální přístup, v normální třídě není možné se věnovat některým dětem zvlášť. Navíc naši pedagogové se tomu dlouhodobě věnují a vzdělávají se," uvedla Nikola Šímová, která zorganizovala petici proti rušení školy.

Co se stane s budovou školy, zatím není jasné. Radnice zatím sdělila pouze to, že budovu nechce prodat a nadále ji bude využívat pro školské a sociální účely.

 

Právě se děje

Další zprávy