Změna zákona o památkách nahrává developerům, vyčítají Krnáčové odborníci

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2018 11:02
Magistrátní úředníci by podle návrhu mohli o památkách rozhodovat bez ohledu na názor Národního památkového ústavu (NPÚ).
Adriana Krnáčová.
Adriana Krnáčová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ústav dějin umění (ÚDU) Akademie věd kritizuje návrh pražských radních v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou na změnu zákona o památkové péči. Magistrátní památkáři by podle něj mohli rozhodovat bez ohledu na názor Národního památkového ústavu (NPÚ).

"Jsme silně znepokojeni zprávami o snahách zrušit společensky důležitou odbornou funkci Národního památkového ústavu a svěřit posuzování památkové problematiky výhradně výkonným orgánům státní správy," píše ředitel ÚDU Tomáš Winter v reakci na záměr pražských radních.

Winter se bojí, že přijetí zákona by mohlo vést k "k obrovským nevratným škodám v oblasti péče o kulturní dědictví celosvětového významu (…), ale také k nárůstu korupčního jednání".

Podle Ústavu dějin umění předložený návrh diskreditují i některá stanoviska odboru z uplynulých let, která podle něj byla v rozporu se zájmy památkové péče a ochrany kulturního dědictví. "Domníváme se, že předložení návrhu není vyvoláno snahou zlepšit péči o kulturní statky, nýbrž v předvolebním období vychází vstříc komerčním zájmům lobbistických a developerských skupin," myslí si Winter.

O návrhu na změnu zákona o památkové péči rozhodli pražští radní minulý týden. Návrh ještě musí projednat zastupitelé. Pokud jej schválí, město pošle návrh do sněmovny.

"Odstranění povinnosti vyžádat si písemné vyjádření NPÚ jakožto obligatorního podkladu v řízení o vydání závazného stanoviska přispěje k urychlení a zpřehlednění procesu vydávání závazného stanoviska. Zůstává nadále zachována možnost orgánu státní památkové péče na základě správního uvážení si písemné vyjádření NPÚ vyžádat," píše se v dokumentu, který schválili radní.

Změna má podle magistrátu zejména urychlit práce na objektech, které nejsou kulturní památkou, ale nacházejí se v památkově chráněném území. Vypuštění povinnosti projednat projekt s NPÚ má zase narovnat nesoulad v zákoně. V dokumentu je rovněž napsáno, že změna sníží riziko korupce.

Budova Transgasu se bude bourat:

Brutalistní stavby nesou ve společnosti nespravedlivý punc staveb komunismu, přitom vznikaly v době uvolnění, tvrdí architekt Václav Aulický. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy