Wi-fi za 2,3 milionu není jen pro lanovku. Chceme pokrýt celý park a hvězdárnu, tvrdí městská firma

Michal Polák Michal Polák
10. 10. 2017 17:20
Praha nikdy neplánovala připojit k bezdrátovému internetu jen lanovou dráhu na Petřině, ale počítala i s pokrytím větší části petřínského parku. "Ten název projektu se vtiskl do textu zadávací dokumentace a to způsobilo chybu v interpretaci celého projektu," vysvětluje ředitel ICT Operátor Michal Fišer. V prvotní fázi bude vysokorychlostní připojení dostupné v okolí spodní a horní stanice lanovky a mělo by pokrývat značnou část parku Petřín včetně restaurace Nebozízek. První návštěvníci by se na veřejné wi-fi mohli připojit na přelomu ledna a února příštího roku.
Lanovka na Petříně
Lanovka na Petříně | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hlavní město minulý týden informovalo o záměru připojit petřínskou lanovku k bezdrátovému internetu. Praha by za to měla zaplatit firmě Simac Technik ČR 2,3 milionu korun. Záhy se objevily pochyby, jestli zakázka není předražená.

Městská firma ICT Operator v úterý vysvětlila, že záměrem nikdy nebylo pokrýt jen vozy lanové dráhy. "Příčinou všech rozhořčených reakcí bylo to, že podle nich děláme připojení lanovky na wi-fi, a to není pravda," vysvětlil generální ředitel ICT Operátor Michal Fišer.

Podle něj celou kontroverzi vyvolalo špatné pojmenování projektu. "Ten název projektu se vtiskl do textu zadávací dokumentace a to způsobilo chybu v interpretaci celého projektu. Ano, měli jsme to na začátku lépe občanům vysvětlit," přiznává Fišer.

"Za cenou a technickým řešením si ICT Operátor stojí," říká rozhodně Fišer. Součástí zakázky je pětiletá záruka na komponenty. Další náklady pro městskou kasu bude znamenat provoz sítě, tedy například elektřina nebo data. Jejich výše vzejde z výběru dodavatele, podle Fišera by se mohlo jednat o částku od 200 tisíc do 400 tisíc korun ročně.

Společnost ICT Operátor plánuje do budoucna pokrýt signálem celý park a jeho blízké okolí. "Součástí projektu je i vybudování optického vedení, které umožní přenos datových informací, jak wi-fi vysílání, tak dat z bezpečnostních IP kamer, senzoriky," popisuje Fišer.

Mapa plánovaného pokrytí wi-fi na Petříně.
Mapa plánovaného pokrytí wi-fi na Petříně. | Foto: Michal Polák

ICT Operátor si podle Fišera chce nejprve poskytnout vysokorychlostní připojení v okolí spodní a horní stanice lanovky a mělo by pokrývat značnou část parku Petřín včetně restaurace Nebozízek. Další místa parku pak půjde pokrýt velmi levně díky existenci páteřní sítě, sdělil.

Zájem o připojení do sítě už projevila Štefánikova hvězdárna. "Hvězdárna na tom totiž není s internetovým připojením dobře a jejich kapacity jim už nestačí," vysvětlil projektový manažer ICT Operátor Libor Martínek.

První návštěvníci by se na veřejnou bezdrátovou síť mohli připojit na přelomu ledna a února příštího roku. Najednou by ji mohlo využívat 200 až 300 uživatelů, výhledově až 500.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

Další zprávy