Praha - Hlavní město minulý týden informovalo o záměru připojit petřínskou lanovku k bezdrátovému internetu. Praha by za to měla zaplatit firmě Simac Technik ČR 2,3 milionu korun. Záhy se objevily pochyby, jestli zakázka není předražená.
Městská firma ICT Operator v úterý vysvětlila, že záměrem nikdy nebylo pokrýt jen vozy lanové dráhy. "Příčinou všech rozhořčených reakcí bylo to, že podle nich děláme připojení lanovky na wi-fi, a to není pravda," vysvětlil generální ředitel ICT Operátor Michal Fišer.
Podle něj celou kontroverzi vyvolalo špatné pojmenování projektu. "Ten název projektu se vtiskl do textu zadávací dokumentace a to způsobilo chybu v interpretaci celého projektu. Ano, měli jsme to na začátku lépe občanům vysvětlit," přiznává Fišer.
"Za cenou a technickým řešením si ICT Operátor stojí," říká rozhodně Fišer. Součástí zakázky je pětiletá záruka na komponenty. Další náklady pro městskou kasu bude znamenat provoz sítě, tedy například elektřina nebo data. Jejich výše vzejde z výběru dodavatele, podle Fišera by se mohlo jednat o částku od 200 tisíc do 400 tisíc korun ročně.
Společnost ICT Operátor plánuje do budoucna pokrýt signálem celý park a jeho blízké okolí. "Součástí projektu je i vybudování optického vedení, které umožní přenos datových informací, jak wi-fi vysílání, tak dat z bezpečnostních IP kamer, senzoriky," popisuje Fišer.
ICT Operátor si podle Fišera chce nejprve poskytnout vysokorychlostní připojení v okolí spodní a horní stanice lanovky a mělo by pokrývat značnou část parku Petřín včetně restaurace Nebozízek. Další místa parku pak půjde pokrýt velmi levně díky existenci páteřní sítě, sdělil.
Zájem o připojení do sítě už projevila Štefánikova hvězdárna. "Hvězdárna na tom totiž není s internetovým připojením dobře a jejich kapacity jim už nestačí," vysvětlil projektový manažer ICT Operátor Libor Martínek.
První návštěvníci by se na veřejnou bezdrátovou síť mohli připojit na přelomu ledna a února příštího roku. Najednou by ji mohlo využívat 200 až 300 uživatelů, výhledově až 500.