Praha - Na první pohled to může působit jako slovíčkaření. Praha 7 chystá stížnost na verdikt Nejvyššího správního soudu, který jí po měsících sporů přelomovým rozsudkem nařídil uspořádat místní referendum o stavbě nové radnice.
A městská část vedená Markem Ječménkem je připravena hnát věc až k Ústavnímu soudu.
Oficiálně za chystanou stížností není snaha o zablokování referenda, Praze 7 prý leží na srdci osud občanů a dalších obcí.
"Jedná se o historický milník, který vytýčí cestu, jak bude k problematice místního referenda dále přistupováno. Cítíme se proto být odpovědní nejen vůči svým občanům, ale také vůči 6 250 obcím ČR, kterých se toto rozhodnutí rovněž dotýká. V žádném případě se nejedná o snahu blokovat vyhlášení místního referenda," říká k tomu Ječmének.
Radnici ale připadá podezřelé, že soud nařídil, aby se referendum konalo současně s prvním kolem prezidentských voleb - tedy ve dvou dnech. Zákon o místním referendu totiž říká, že se koná jen v jednom dni.
Výjimkou je právě spojení s volbami, kdy se referendum může konat po celou dobu voleb. Protože je ale zákon o přímé volbě hlavy státu ještě čerstvý, nedostaly se prezidentské volby do seznamu v zákoně o místním referendu.
Praha 7 v tom vidí závažný problém, kterým by se měli zabývat ústavní soudci.
"Vzhledem k tomu, že prezidentské volby v zákoně zahrnuty nejsou, jeví se jako zpochybnitelné, že bylo referendum vyhlášeno na dva dny současně s prezidentskými volbami. Naším cílem je pouze zamezit tomu, aby případné faktické chyby v rozsudku mohly vést ke zpochybnění celého referenda," popisuje Vokuš.
Den navíc - ano či ne?
Stížnost k Ústavnímu soudu sice nemá automaticky odkladný účinek, teoreticky ale může hlasování občanů ještě zkomplikovat.
Podle právničky protikorupční organizace Transparency International Radky Pavlišové je přitom verdikt Nejvyššího správního soudu v pořádku.
"Závazný výklad zákonů podává soud. Ten nyní v této problematice rozhodl. Můj právní názor je, že vyhlášením referenda ve dvou dnech nijak nedochází k zásahu do ústavních práv," uvedla Pavlišová.
K názoru, že takový výklad je možný, se přiklonil i plzeňský Krajský soud, který nařídil konání referenda o stavbě obchodního domu v centru Plzně.
"Soud je přesvědčen, že lze postupovat cestou analogie legis a vyhlásit místní referendum na dobu shodnou pro konání přímých voleb prezidenta republiky (tzn. ve dvou dnech)," píše se v rozsudku soudu.
Tady chce úřadovat Praha 7, podívejte se:
Radnice Prahy 7 se proti referendu stavěla od samotného začátku. Nejdříve ho odmítla vyhlásit s tím, že otázky jsou nejasně formulované, pak se soudila.
Častý tah radnic
Formální nedostatky jsou jednou z nejčastějších námitek, které radnice využívají.
Když v roce 2006 chtěli občané Tábora hlasovat o dopravní problematice, městský úřad jim vytkl chyby typu předtištění názvu města v kolonce adresa nebo zkracování roku narození. Městský soud dal za pravdu občanům.
Plzeňští zastupitelé zase smetli ze stolu hlasování o výstavbě obchodního centra s tím, že použitý pojem "obchodní zařízení" je nejasný a že by investor v případě zamítnutí stavby mohl požadovat finanční náhradu.
Také zde krajský soud rozhodl, že referendum se má konat, připravuje se také na termín prezidentských voleb. Investor ale proti jeho rozhodnutí podal stížnost, která zatím není vyřešena.
Potíže pokračují
Navíc se ukazuje, že pokud už jsou města k vypsání referenda přinucena soudem, problémy nekončí. Plzeň i Praha 7 rozhodly, že referendum se nebude konat ve stejné místnosti jako prezidentské volby.
Podle Vokuše by se obě komise do jedné místnosti nevešly, radnice se prý ale bude snažit, aby se hlasovalo alespoň ve stejné budově. V Plzni bude zřejmě osm hlasovacích místností, které budou v jiných budovách než prezidentské.
Radnice se opírají o doporučení ministerstva vnitra, které na svém webu uvádí, že není vhodné používat jednu místnost nebo společnou hlasovací či volební schránku. Podle náměstka ministra spravedlnosti Františka Korbela se ale obě akce v jedné místnosti konat mohou.
"Bude to v jiných budovách a někdy i v jiných čtvrtích. Jde to proti smyslu referenda, kterého by se mělo účastnit co nejvíce občanů," uvedl mluvčí přípravného výboru Martin Marek.
Plzeňský magistrát také neváhal a rozeslal více než tisícovce lidí rozhodnutí o spáchání přestupku a napomenutí za to, že podepsali listinu, přestože k tomu nebyli oprávněni, protože například nemají trvalé bydliště v Plzni nebo jim ještě nebylo 18 let.