Valentýn pro vědce: Jaká je chemie lásky?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
14. 2. 2013 17:04
Přírodovědci slaví Valentýna po svém. Vědí, že za lásku stejně může DNA
Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha - Valentýn nemusí nutně být pouze kýčovitý plyšák s blikajícím srdíčkem. Ke svátku zamilovaných lze přistoupit i náležitě vědecky.

Pražská Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v rámci svých pravidelných Chemických čtvrtků uspořádala speciální valentýnský na téma "Chemie lásky".

Na podstatu lásky se podívá Dr. Michael Londesborough z Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR, který uplatní pohled chemika a vysvětlí, proč a jaké chemické pochody lásku doprovázejí. Profesor Martin Hilský, jenž za 25 let dokázal přeložit celé Shakespearovo dílo, pak posluchačům zprostředkuje pohled Williama Shakespeara a nastíní všechny podoby lásky, jak je Shakespeare zachytil ve svých Sonetech a dramatech.

"Přednáška je skutečně unikátní, jedná se totiž o komponovaný pořad, který povedou dvě významné osobnosti české vědy a odborníci na slovo vzatí, ovšem ze dvou zcela odlišných směrů. Co je to láska a proč milujeme? Už celá tisíciletí hledají básníci, pěvci, filozofové, ale především sami 'postižení', tedy zamilovaní, na tuto otázku odpověď. Chcete ji znát?" lákala na přednášku Alena Ječmíková z Oddělení vnějších vztahů Univerzity Karlovy v Praze.

Od chemika Michaela Londesborougha lze čekat výhradně otevřená, tvrdá a nesentimentální fakta. Podle něj totiž všechny řeči o hlubokém citu, touze a citech drásajících srdce jsou jen promyšleně nastražené nástroje, "jimiž nejen nás, ale všechny živé organismy na této planetě dokonale ovládá jediná gigantická molekula života, DNA".

Martin Hilský zase odtajní skryté významy Shakespearových veršů, které běžný čtenář jen stěží sám rozpozná.

"Všichni pragmatici budou jistě překvapeni, jaké poselství lásky ten večer zazní," dodává Ječmínková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 44 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy