Pouť ke kostelu a mše. I tak se slavil Valentýn

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 2. 2012 22:18
Pouť byla ukončena mší v kostele sv. Michala v Brně a modlitbou před obrazem sv. Valentýna
Obraz sv. Valentina v brněnském kostele sv. Michala. Dílo znázorňuje, kterak sv. Valentin uzdravuje muže stiženého záchvatem padoucnice.
Obraz sv. Valentina v brněnském kostele sv. Michala. Dílo znázorňuje, kterak sv. Valentin uzdravuje muže stiženého záchvatem padoucnice. | Foto: Biskupství brněnské

Brno - V Brně se v úterý konala první pouť ke svatému Valentýnovi, jehož jméno je spojeno s oslavou svátku zamilovaných.

Ukončena byla mší v kostele svatého Michala, na níž dorazily desítky párů, a to zejména mladých lidí. Společná modlitba se konala před barokním obrazem světce, která je chloubou tohoto chrámu, řekla mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová.

Obraz sv. Valentina  pochází z doby kolem roku 1773. Jeho autorem je František Vavřinec Korompay (1723-1779), významný moravský malíř pozdního baroka.

Dílo představuje biskupa a mučedníka  sv. Valentina z Terni, narozeného ve 3. století, zemřel zřejmě v roce 268. Je považován za patrona mládeže, cestujících, včelařů, přímluvce za dobrý sňatek a je vzýván proti moru. Zvláštním přímluvcem je u nemocných trpících padoucnicí a dnou.

Jak Biskupství brněnské dále na svých stránkách uvádí, na obraze je znázorněna scéna uzdravení muže stiženého záchvatem padoucnice. "Dle legendy získal moc léčit padoucnici a záchvaty dny poté, co obdaroval zmrzlého muže vlastním šatem. Ten  mu jej ještě téhož dne vrátil s tím, že je Ježíš, který mu tímto dává moc léčit tyto choroby," píše se v tiskovém materiálu biskupství.

Valentýnská klasika: sladkosti a květiny

Valentýna mnozí Brňané v úterý slavili nákupem květin a sladkostí, jimiž obdarovali své nejbližší. Pouť a mše ve zcela zaplněnékostele svatého Michala měla podle mluvčí připomenout skutečný odkaz světce, o němž většina ví jen to, že je patronem zamilovaných. Je považován i za ochránce jejich oddané lásky.

Valentin byl patrně v Římě knězem za panování císaře Claudia II. Gothica (268 až 270). Původně byl podle legendy lékařem. Podle císařova názoru ženatí muži v armádě nepodávali tak dobré výsledky jako svobodní a z toho důvodu budoucím vojákům zakazoval uzavírat manželství. Valentýn však zamilované tajně sezdával. Právě proto je považován za patrona zamilovaných. Za to, že obracel mnohé na křesťanskou víru, byl sťat mečem.

 

Právě se děje

Další zprávy