V zoo se narodil vnuk slavného lachtana Gastona

Markéta Žižková
20. 5. 2011 12:20
Ten při povodních v roce 2002 uplavala až do Drážděn, kde vyčerpáním uhynul
Mládě se teď drží na souši, do vody se odváží až ve věku 2 měsíců.
Mládě se teď drží na souši, do vody se odváží až ve věku 2 měsíců. | Foto: Antonín Vaidl - Zoo Praha

Praha - V pražské zoo mají o jednoho lachtana víc.

K současné skupině čtyř lachtanů přibylo mládě. Samici Abebě se narodilo v noci ze středy na čtvrtek.

Malý lachtan je přitom vnukem slavného Gastona, který při povodních v roce 2002 uplaval ze zoologické zahrady až do Drážďan. Tam kvůli vyčerpání uhynul.

Právě narozené mládě je teď v soukromí se svou matkou. "Chovatelé malého lachtana i s matkou hned ráno oddělili od zbylých členů skupiny a umístili do zázemí expozice," řekl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Podle veterináře prospívá. "Zatím se zdá být všechno v pořádku. Mládě váží 5,5 kg, a jak se zdá, pije," dodal kurátor pražské zoo  Antonín Vaidl.

Malý lachtan zatím musí zůstat na souši. Jeho srst je totiž smáčivá a bez ochrany by se utopilo. "Do vody se odváží zhruba ve věku dvou měsíců," vysvětlila mluvčí Zoo Praha Jana Ptačinská Jirátová.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Na Floridě identifikovali poslední 98. oběť zřícení výškové budovy

Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v americkém státu Florida, se našly a byly identifikovány, oznámila podle agentury Reuters starostka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová. Neštěstí si tak podle konečné bilance vyžádalo 98 životů. Budova se zhroutila 24. června.

Minulý pátek hasiči oficiálně ukončili pátrání po pohřešovaných v troskách. Na místě ale ještě zůstávali forenzní technici. Úřady tehdy podle agentury AP odmítly potvrdit, zda již našly nejspíš poslední chybějící ostatky, nebo ještě stále pátrají po těle pohřešované Estelle Hedayaové. Dnes agentura AP uvedla, že mladší bratr čtyřiapadesátileté Hedayaové potvrdil, že poslední oběť byla identifikována.

Příčina zřícení budovy zatím stále není jasná, přestože podle odborného posudku z roku 2018 měla vážné závady. V budově bylo 135 bytových jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy