V zoo se narodil vnuk slavného lachtana Gastona

Markéta Žižková
20. 5. 2011 12:20
Ten při povodních v roce 2002 uplavala až do Drážděn, kde vyčerpáním uhynul
Mládě se teď drží na souši, do vody se odváží až ve věku 2 měsíců.
Mládě se teď drží na souši, do vody se odváží až ve věku 2 měsíců. | Foto: Antonín Vaidl - Zoo Praha

Praha - V pražské zoo mají o jednoho lachtana víc.

K současné skupině čtyř lachtanů přibylo mládě. Samici Abebě se narodilo v noci ze středy na čtvrtek.

Malý lachtan je přitom vnukem slavného Gastona, který při povodních v roce 2002 uplaval ze zoologické zahrady až do Drážďan. Tam kvůli vyčerpání uhynul.

Právě narozené mládě je teď v soukromí se svou matkou. "Chovatelé malého lachtana i s matkou hned ráno oddělili od zbylých členů skupiny a umístili do zázemí expozice," řekl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Podle veterináře prospívá. "Zatím se zdá být všechno v pořádku. Mládě váží 5,5 kg, a jak se zdá, pije," dodal kurátor pražské zoo  Antonín Vaidl.

Malý lachtan zatím musí zůstat na souši. Jeho srst je totiž smáčivá a bez ochrany by se utopilo. "Do vody se odváží zhruba ve věku dvou měsíců," vysvětlila mluvčí Zoo Praha Jana Ptačinská Jirátová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Platnost řidičských průkazů se kvůli frontám prodlouží

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však navrhuje jeho pokračování až do konce března, oznámil dnes úřad. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty.

Opatření, na kterém se resort dopravy dohodl s ministerstvem vnitra, platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. "Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni," stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly jednotlivé úřady.

Další zprávy