V zoo se narodil vnuk slavného lachtana Gastona

Markéta Žižková
20. 5. 2011 12:20
Ten při povodních v roce 2002 uplavala až do Drážděn, kde vyčerpáním uhynul
Mládě se teď drží na souši, do vody se odváží až ve věku 2 měsíců.
Mládě se teď drží na souši, do vody se odváží až ve věku 2 měsíců. | Foto: Antonín Vaidl - Zoo Praha

Praha - V pražské zoo mají o jednoho lachtana víc.

K současné skupině čtyř lachtanů přibylo mládě. Samici Abebě se narodilo v noci ze středy na čtvrtek.

Malý lachtan je přitom vnukem slavného Gastona, který při povodních v roce 2002 uplaval ze zoologické zahrady až do Drážďan. Tam kvůli vyčerpání uhynul.

Právě narozené mládě je teď v soukromí se svou matkou. "Chovatelé malého lachtana i s matkou hned ráno oddělili od zbylých členů skupiny a umístili do zázemí expozice," řekl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Podle veterináře prospívá. "Zatím se zdá být všechno v pořádku. Mládě váží 5,5 kg, a jak se zdá, pije," dodal kurátor pražské zoo  Antonín Vaidl.

Malý lachtan zatím musí zůstat na souši. Jeho srst je totiž smáčivá a bez ochrany by se utopilo. "Do vody se odváží zhruba ve věku dvou měsíců," vysvětlila mluvčí Zoo Praha Jana Ptačinská Jirátová.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Policie evakuuje desítky lidí z bytových domů kolem zábavního parku Mirakulum v Milovicích na Nymbursku, při výkopových pracích se našla letecká puma.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy