V pražské zoo uhynula lachtanice Myška

Report
20. 8. 2009 21:30
Praha - V pražské zoo tuto středu zemřela lachtaní samice Myška, která se proslavila útěkem při povodních v roce 2002.

Myška přišla do pražské zoo v roce 1992 z volné přírody, přesné datum narození tedy není známo.

Podle záznamů chovatelů se však dožila nejméně 19 let, což je u lachtanů věk seniorský.

V podmínkách zoologických zahrad se tito živočichové dožívají max. 20 až 25 let.

Útěk i dočasný přesun

Lachtaní samice opustila své pražské působiště dvakrát. Poprvé při dramatických událostech způsobených povodní v roce 2002, kdy odplula z areálu zoo 13. 8., o 5 dní později 18. 8. byla odchycena v Dolních Beřkovicích.

Podruhé vloni, kdy byla spolu s lachtanicí Julinkou dočasně přesunuta do Zoo Ústí nad Labem kvůli stavbě nového lachtaního bazénu a chovatelského zázemí. Zpět se obě samice vrátili letos 5. května.

Myška uhynula náhle, bez zjevné příčiny. Pitva provedená dnes ráno ve Státním veterinárním ústavu v Praze - Lysolajích prokázala v těle zvířete přítomnost bakteriální infekce, která mohla být příčinou úhynu.

Přesnější výsledky histologického a dalších rozborů budou známy do tří týdnů.

V nové expozici lachtanů jsou tedy nyní k vidění 4 ploutvonožci - Gastonovi potomci Meloun s Abebou a jejich matky Bára s Jůlinkou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy