Problém s pitnou vodou v Praze. Stovky lidí trpí průjmy

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 5. 2015 17:30
32 tisíc lidí v Dejvicích a Bubenči musí pro vodu do cisteren. Podle hygieniků se do vodovodů zřejmě dostalo zvýšené množství bakterií, které jsou běžně v zažívacím traktu člověka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michal Štůsek

Praha - Voda v pražských Dejvicích a Bubenči není pitná. Lidé by ji neměli používat ani na vaření a k ústní hygieně. Byli o tom informováni mimo jiné z amplionů a letáky, které dostali do svých domovů.

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) oblast začaly zásobovat vodou z cisteren v reakci na informaci o zvýšeném výskytu průjmových onemocnění v Dejvicích a zahájily kontrolu kvality pitné vody. Sdělili to mluvčí PVK Tomáš Mrázek a zástupkyně starosty Prahy 6 Petra Kolínská.

Výsledky kontroly mají být k dispozici v pondělí, kdy se jimi vedení městské části bude zabývat. Podle hlavní pražské hygieničky Zdeňky Jágrové předběžné výsledky ukazují, že příčinou potíží obyvatel Dejvic jsou pravděpodobně koliformní bakterie. Odbornou pomoc zatím vyhledalo asi 130 lidí, dodala. Zdravotní problémy, které závadná voda způsobila, podle mluvčích okolních nemocnic nejsou vážné.

Tady všude by lidé neměli v Praze používat pitnou vodu z vodovodů. Podle hygieniků je zřejmě zasažena bakteriemi. Fialové piktogramy znázorňují místa, kde jsou cisterny.
Tady všude by lidé neměli v Praze používat pitnou vodu z vodovodů. Podle hygieniků je zřejmě zasažena bakteriemi. Fialové piktogramy znázorňují místa, kde jsou cisterny. | Foto: Pražské vodovody a kanalizace

Koliformní bakterie se běžně vyskytují v zažívacím traktu člověka, pokud je jejich množství ve vodě nebo v potravinách zvýšeno, mohou vyvolat zažívací potíže.

Lidé by si při průjmech a zvracení měli vzít běžné protiprůjmové léky a dbát, aby byli řádně zavodněni. Pokud problémy neustoupí, měli by vyhledat nejbližšího lékaře. Jágrová lidem doporučuje pít balenou vodu a nepoužívat vodu z kohoutku.

Školy nezavřou, upraví se v nich režim

O problému byli podle mluvčí radnice informováni také všichni ředitelé škol, školek a zařízení pro seniory a dlouhodobě nemocné. "Určitě zítra ráno bude režim ve školách a školkách upraven tak, aby děti nebyly v ohrožení," uvedla Kolínská. S uzavřením těchto zařízení se ale zatím podle ní nepočítá.

Školy mají doporučeno udělat studenou stravu. Vodu nemají používat ani po převaření, řekl ředitel jedné ze základních škol v postižené oblasti. Otevřena bude také Vysoká škola chemicko-technologická, která sídlí v Dejvicích. Její mluvčí Michal Janovský řekl, že studenti budou o závadnosti vody informováni, výjimečná opatření kvůli tomu přijímána nebudou.

Situace bude první bodem programu pondělního jednání vedení městské části. "Budeme samozřejmě chtít vysvětlení od ředitele PVK a i od rady hlavního města, protože to není na území Prahy 6 poprvé, a budeme požadovat přijetí takových opatření, aby se to už neopakovalo," dodala Kolínská. Obyvatelé Dejvic naposledy loni v srpnu nemohli pít několik dní vodu z vodovodu, protože podle hygieniků obsahovala bakterii E.coli.

Pražská záchranná služba podle mluvčí Jiřiny Ernestové od sobotní noci odvezla do střešovické nemocnice a Motola z této oblasti zhruba 40 pacientů, kteří potřebovali pomoc. Dalším radili po telefonu. Podle Ernestové je nyní nutné dostatečně informovat obyvatele, kteří se například v podvečer vrátí z víkendu.

Lidé trpí průjmy

Několik tisíc letáků po oblasti a do domů rozváží společnost PVK, aktuální informace je možné získat na webu společnosti PVK. Lidé na místě informují i hygienická služba a městští strážníci, řekl Mrázek. Registrovaní odběratelé dostali informace esemeskou.

Výraznější nárůst počtu pacientů se zažívacími problémy zaznamenali na pohotovosti v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. "Jedná se řádově o desítky pacientů, u nichž jsou obdobné příznaky: nevolnost, zvracení, průjem, zvýšená teplota," sdělila mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Potíže ale neznamenaly pro nemocné vážné ohrožení, pacienti nemuseli být ani hospitalizováni.

V motolské nemocnici podle mluvčí Pavlíny Dankové lékaři oproti běžnému provozu ani nezaznamenali nijak výrazný nárůst počtu pacientů s průjmovým onemocněním. Ani zde nebyl nikdo hospitalizován se závažnými příznaky.

Problém se týká 32 tisíc lidí

Opatření související se špatnou kvalitou vody v Dejvicích a Bubenči se týká 32 tisíc lidí.

Lokalita je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, GoetHeho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy